Negližee

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Negližee

Negližee on öörõivas, mis võeti kasutusele 18. sajandi Prantsusmaal, kus olid moes maani ulatuvad tualetid.

1920. aastal hakkas negližee meenutama satäänist ühekihilist õhtukleiti. Termin "negližee" tuli kasutusele aastal 1927 ja tähendas üheosalist, põlveni ulatuvat, siidist või viskoosist pitsiga kaunistatud naiste ööpesu. Sõna ise tuleb prantsuskeelsest sõnast négligé, tähendades millegi eiramist või puudumist.

Kuigi õhtukleidistiilis öörõivas sarnanes juba tol ajal tänapäevasega (pitskaunistused, läbikumavad materjalid jne), muutus see alles pärast teist maailmasõda sensuaalseks ja erootiliseks pesutooteks.

Tänapäevane negližee koosneb tihti kahest osast, kombineest ja hommikumantli või -keebiga sarnanevast osast. Sageli on see avaram, valmistatud satäänist või läbikumavast materjalist ning kaunistatud pitsi, lipsukeste, paelte ja teiste peenete materjalidega. Lühikest mantlilaadset negližeed kantakse vahel koos aluspesuga. Negližee valmistamiseks kasutatakse mitmekihilist riiet või üksteise peale seatud riidekihte. Seoses masstootmise ja supermarketite laia levikuga on negližeed tihti tehtud odavatest sünteetilistest materjalidest nagu nailon ja polüester.

Aastatel 19401970 toodetud negližeed on saanud kollektsionääride maiuspalaks üle maailma.

1998. aastal moodustas negližee turuosa Inglismaal naiste öörõivaste turust vaid 4%, sest seal domineerib siiani pidžaama. Samas kasvab just negližee turuosa tänapäeval seal kõige kiiremini.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]