Pidžaama

Allikas: Vikipeedia
Pidžaama näidis

Pidžaamale on aegade jooksul olnud mitmeid definitsioone:

  • Avar kaheosaline öörõivas, tuletatud eelnimetatud versioonist. Enamasti meeste ja poiste kasutuses. Pidžaama koosneb särgilaadsest, eest nööpidega suletavast ülaosast ja pükstest, mis on tehtud õhukesest, mittevenivast, voodilina materjali sarnasest kangast. See variant tuli esmaselt kasutusele Lõuna-Aasia Briti kolooniates 18. sajandil. 20. sajandil asendus see öösärkidega.
  • Kaheosaline öörõivas, mida kasutasid nii naised kui mehed, on valmistatud erineva paksusega trikotaažist ja on ääristatud soonikutega ja nende ülaosa käib selga üle pea.

Sõna 'pidžaama' tuleb pärsia keelsest sõnast پايجامه- (Payjama) ja tähendab jalarõivast.

Pidžaama on enamasti avar ja mugava disainiga ning valmistatud pehmest materjalist nagu puuvill, siid, satään. Pidžaamadel on sageli kandjale meelepärane trükis – loomad, superkangelased, spordi- või multifilmiteemalised pildid – kuid on ka ühevärvilisi või lihtsamustrilisi mudeleid. Koos pidžaamaga kantakse ka sageli öömütsi – mis on eriti levinud Põhjamaades, kus talvel väga külm on – või silmakatteid.

Pidžaamat kantakse nende mugavuse tõttu ka väljaspool magamistuba, vahel kantakse neid kui moeloosungina. Põhja-Ameerika noorte tütarlaste hulgas on moes kanda pidžaamapükse ka tänaval. Hiinas on tavaline, et pealelõunal kannavad täiskasvanud pidžaamat koduümbruses jalutades.