Mine sisu juurde

Naatriumlamp

Allikas: Vikipeedia
Kõrgrõhu-naatriumlamp

Naatriumlamp on lahenduslamp, mis kasutab valguse tekitamiseks ioniseeritud olekus naatriumi (auruna). Madalrõhulised ja kõrgrõhulised naatriumlambid on olnud laialdaselt kasutusel tänavavalgustuses nende suure valgusviljakuse tõttu.

Osrami 35 W madalrõhulamp

Madalrõhu-naatriumlamp[muuda | muuda lähteteksti]

Madalrõhu-naatriumlampide võimsus on kuni 400 W. Selle lambitüübi eriomadus on tehisvalgusallika kohta saavutatud suurim valgusviljakus (220 lm/W). Ent need lambid toodavad 98 % ulatuses monokromaatilist valgust lainepikkusega 589,0 nm ja 589,6 nm. Madalrõhu-naatriumlambid on kõige tõhusamad valgusallikad seetõttu, et nende toodetava valguse lainepikkused on inimsilma maksimaalse valgustundlikkuse lähedal. Madalrõhu-naatriumlampidega valgustatud objektide värve on raske eristada, sest neid näeb üksnes kitsa kollakasoranži valguse laineribas.

Osrami 150 W kõrgrõhulambid

Kõrgrõhu-naatriumlamp[muuda | muuda lähteteksti]

Kõrgrõhu-naatriumlamp sisaldab peale naatriumi ka elavhõbedat ja ksenooni. Nende valguskiirgus on pidev, valgus on silmale mugava sooja valgusvärvinguga. Valgusviljakus on kõrge (130 lm/W), võimsus vahemikus kuni 1000 W ja eluiga kuni 24 000 tundi.

Need lambid kiirgavad sisselülitamisel alguses tumeroosat ja pärast soojenemist roosakasoranži valgust. Mõned lambid kiirgavad algul ka puhasvalget kuni sinakasvalget valgust. Selle põhjuseks on arvatavasti elavhõbeda auru kiirgus, enne kui naatrium on korralikult soojeneda jõudnud.

Kõrgrõhu-naatriumlambis kasutatakse käivitusgaasina ksenooni, mis on kõige madalama ioniseerimispotentsiaaliga ja kõige väiksema soojusjuhtivusega mitteradioaktiivne väärisgaas. Kõik väärisgaasid on keemiliselt inertsed ega osale lambi sees keemilistes reaktsioonides. Väike soojusjuhtivus vähendab soojuskadusid.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]