Muraka looduskaitseala

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Muraka raba idaosa sügisel
Rüütli soo

Muraka looduskaitseala on kaitstav piirkond, mis asub Ida-Virumaal, piirnedes Alutaguse ja Lüganuse vallaga. 17. juunist 1997 on Muraka looduskaitseala arvatud Ramsari-alade hulka. Kaitseala pindala on 14058,7 hektarit.[1]

Muraka looduskaitseala on üks Eesti suurimaid loodusmaastikukomplekse. Kuulub Alutaguse rahvusparki.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Kaitseala ajalugu ulatub 1938. aastasse, mil tükike Muraka soostikust (Ratva raba reservaat) arvati kaitse alla, kuna seal pesitses kaljukotkas. Tollase pindalaga 1100 hektarit oli see Eesti suurim. Aastal 1957 asutati Muraka raba botaanilis-zooloogiline keeluala. Enamiku praeguse looduskaitseala piirid ja staatus kinnitati 1997. aastal (pindala 13 059 hektarit), 2007. aastal uuendati looduskaitseala eeskirjad, mistõttu suurenes pisut ka pindala.

Loodus[muuda | muuda lähteteksti]

Kaitsealal on erilist tähelepanu pööratud Muraka-Ratva soostiku ja selle bioloogilise mitmekesisuse säilimiseks, kaasa arvatud viimaste elupaigad, samuti kaitstakse sealseid loodusmetsi. Sealsel territooriumil elab I kategooria kaitsealuseid liike, näiteks lendorav, must-toonekurg jt. Kõige esinduslikum ongi sealse linnustiku koosseis.

Looduskaitsealal on eristatud 18 sihtkaitse- ja 6 piiranguvööndit.

Looduskaitseala heaolu eest seisavad Keskkonnaministeeriumi Ida-Virumaa keskkonnateenistus ja Riiklik Looduskaitsekeskus, kes vastutab peaasjalikult kaitse korraldamise eest.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Sissekanne Eesti looduse infosüsteemis

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]