Mulksupudel

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
17.–18. sajandi mulksupudel Metropolitan Museumis[1]
Georg Flegel (1566–1638). Vaikelu kutterolfi ja kirssidega

Mulksupudel[2] ehk angster (ladinakeelsest sõnast angustus 'kitsas'), ka kutterolf[3] (või kuttrolf, gutterolf, guttrolf, gluckerflasche), on varauusaegne keeruka kujuga jooginõu veini joomiseks, millel on sibulakujuline alaosa ja mitmest omavahel põimunud väljavoolutorust moodustatud kitsas kael[4]. Juua sai ainult lonksukaupa, valamisel tekitas mulksuvat heli[5].

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Nõutüüp oli kasutusel juba hilisantiikaja Rooma riigis umbes 4. sajandil[6][7][8].

Enim oli mulksupudel levinud Saksamaal Kesk- ja Ülem-Reinimaal, samuti Põhja-Saksamaal. Kirjalikus allikas on seda esimest korda mainitud 1220. aasta paiku kõrge klaasist anumana, kust veini juuakse, Wolfram von Eschenbachi eeposes "Willehalm":

wir sulen trinken manegez kunnen,
und in die clâren brunnen
hâhen guttrel von glase,
dâ grüener klê und ander wase[9]

14. sajandist kohtab mulksupudelit ka Prantsusmaal, samuti tegid neid 16. ja 17. sajandil Veneetsia klaasimeistrid. Siiski saavutas nõu oma populaarsuse tipu Saksamaal ja arhiiviallika teatel on neid 1409. aasta paiku lausa masstoodetud Spessartis[10]. Kasutati 17. sajandini.[11]

Üks mulksupudeli tänapäevane koopia on eksponeeritud Tartu Linnamuuseumis[12]. Arheoloogiline leid, mulksupudeli murdunud kael, on sama muuseumi kogus numbri all TM A 45: 1589, üks uurija on seda nimetanud toruliseks kaelakaunistuseks[13].

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]