Mine sisu juurde

Mihhail Tšehhov

Allikas: Vikipeedia
Mihhail Tšehhov
Sünninimi Mihhail Aleksandrovitš Tšehhov
Sünniaeg 29. august 1891
Sünnikoht Peterburi, Venemaa Keisririik
Surmaaeg 30. september 1955 (64-aastaselt)
Surmakoht Beverly Hills, California, USA
Tegev 1921–1954

Mihhail Aleksandrovitš Tšehhov (vene keeles Михаил Александрович Чехов; 29. august 189130. september 1955) oli Venemaa-USA näitleja, lavastaja, teatrilooja ja teatritegelane.

Tema näitlemistehnikat on kasutanud näiteks Jack Nicholson, Clint Eastwood, Marilyn Monroe ja Yul Brynner.[viide?] Konstantin Stanislavski sõnul oli Mihhail tema parim ja silmapaistvaim õpilane.[viide?] Ta oli kuulsa näitekirjaniku Anton Tšehhovi vennapoeg.

Mihhail Tšehhov oli põhiliselt küll teatrinäitleja, kuid tegi kaasa ka mõnes märkimisväärses filmis, kuulsaim neist Alfred Hitchcocki "Nõiutud" ("Spellbound"), kus ta mängis freudistlikku psühhoanalüütikut. Rolli eest kandideeris ta ka Oscarile.

Mihhail Tšehhov sündis Peterburis ja kasvas üles keskklassi peres. Tema isa Aleksander Tšehhov, tolliametnik ja ka arvestatavalt edukas kirjanik, oli Anton Tšehhovi vanem vend. Mihhaili esimene abikaasa (1914–1917) oli Olga Tšehhova. 1916. aastal sündis neil laps, kes ristiti samuti Olgaks. Tütrest sai hiljem Ada Tschechowa nime all esinev Saksa näitleja. Tšehhovi teine naine oli saksa päritolu Xenia Ziller.

Tšehhov oli Stanislavski sõnul tema üks parimaid õpilasi. Ta õppis Stanislavski süsteemi Moskva Kunstiteatri Esimeses Stuudios, kus ta ka näitles ja lavastas. Pärast oktoobrirevolutsiooni irdus Tšehhov Stanislavskist ja hakkas tegelema omaenda trupiga.

1920ndate lõpu poole emigreerus Tšehhov Saksamaale ning rajas seal oma stuudio, kus õpetas füüsilist ja kujutlusvõimel põhinevat näitleja treeningusüsteemi.

Ta leiutas mõiste "psühholoogiline žest". Selle tehnika puhul kujutleb näitleja mängitavale karakterile omast dünaamilist žesti, mis teda kõige paremini iseloomustab. Väline žest peaks olema allasurutud ja moodustatud sisemiselt. Keha toimib sooritust tehes alateadlikult, mäletades seda žesti, mille näitleja on enda karakteri jaoks välja mõelnud. Tšehhovi töömeetod üldiselt on inspireerinud näiteks Lembit Petersoni pedagoogilisi põhimõtteid.

Aastatel 1930–1935 töötas Tšehhov Kaunase Draamateatris Leedus. 1936–1939 asutas ta Tšehhovi Teatrikooli Dartington Hallis, mis asub Devonis, Inglismaal. Sõja saabudes põgenes ta USA-sse koos kirjanike Anne Cummingi ja Henry Lyon Youngiga, et luua uuesti teatrikool.

Pealtnäha võis Tšehhovi tehnika tunduda välise lähenemise moodi, kuid tegelikult pidi see just rikastama näitleja siseelu. Kuigi Tšehhov oli näitlejana väga andekas ning samuti andis ta edasi ka vahetut kogemust Stanislavski murrangulise töö saavutusest, jäi ta siiski õpetajana oma ameeriklastest ametivendade varju. Nemad nimelt interpreteerisid aastatel 1940–1950 ka Stanislavski süsteemi, mis sai hiljem nimetuse method acting.

Huvi Tšehhovi töö vastu on suurenenud uue generatsiooni pedagoogide seas. Tšehhovi õpilased olid näiteks Marilyn Monroe, Anthony Quinn, Clint Eastwood, Dorothy Dandridge, Mala Powers, Yul Brynner, Patricia Neal, Sterling Hayden, Jack Palance, Elia Kazan, Robert Lewis, Paula Strasberg, Guy Gillette ning Lloyd ja Dorothy Bridges. Telesaates "Inside the Actors Studio" on näiteks Johnny Depp ja Anthony Hopkins öelnud, et Tšehhovi raamat on nende näitlemist väga palju mõjutanud. Näitleja Beatrice Straight lausa tänas oma võidukõnes Tšehhovit pärast seda, kui ta oli võitnud Oscari filmi "Network" (1976) eest.

Mälestuse jäädvustamine

[muuda | muuda lähteteksti]

Mihhail Tšehhovi nime kannab Riia Vene Teater.