Michael I

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Disambig gray.svg  See artikkel räägib 9. sajandi Bütsantsi keisrist. Sama nime kandva vastupaavsti kohta vaata artiklit David Bawden.

Michael I Rangabe (umbes 77011. jaanuar 844) oli Bütsantsi keiser aastatel 811813.

Michael oli admiral Theophylaktos Rangabe poeg. Ta kuulus 802. aastal võimule tulnud keiser Nikephoros I perekonda oma abielu kaudu Nikephorose tütre Prokopiaga.

2. oktoobril 811 sundisid Michaeli poolehoidjad troonist loobuma keiser Nikephorose raskelt vigastatud poja Staurakiose ja kuulutasid Michaeli keisriks. Oma valitsemisajal toetus ta tugevalt armeele ja õigeusu kirikule, mida ta ka heldelt rahastas. Samal ajal püüdis ta alandada Nikephorose kehtestatud kõrgeid makse, mistõttu vähenes oluliselt impeeriumi sissetulek. Ta oli veendunud ikoonide austaja ja kiusas innukalt tagasi ikonoklaste.

Välispoliitikas alustas ta 812. aastal läbirääkimisi frankidega, tunnistas Karl Suurt keisrina ja saavutas selle tulemusel Veneetsia tagastamise Bütsantsi võimu alla. Samal ajal jätkus Nikephorose ajal alanud kaotusterohke sõda Bütsantsi ja Bulgaaria khaani Krumi vahel, sest Michael ei nõustunud Krumi pakutud rahutingimustega. Nii loovutati tema valitsusajal bulgaarlastele Mesembria ja pärast juunis 813 kaotatud Versinikia lahingut hakkas usaldus keisri vastu riigis kiiresti kahanema.

Kartes kukutamist, loobus Michael troonist kindral Leon Armeenlase kasuks, kes tõusis troonile Leon V nime all. Michael võttis vastu mungapühitsuse Athanasiose nime all ja suri loomulikku surma jaanuaris 844. Tema pojad kastreeriti ja pühitseti samuti mungaks; üks neist, Niketas, tõusis 847. aastal Ignatios I nime all patriarhiks.


Eelnev:
Staurakios
Bütsantsi keiser
811813
Järgnev:
Leon V