Melanie Kaarma

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Melanie Kaarma (sündinud Melanie Lõhmus; 4. august 1923 Tsooru26. august 2009 Tallinn) oli eesti kostüümikunstnik, rahvarõivaste uurija ja restauraator.

Sündis Võrumaal Tsoorus väiketaluniku perekonnas. Haridusteed alustas ta Sangaste algkoolis ja jätkas aastatel 19401942 Valga naiskutsekoolis.

Erialase hariduse omandas Melanie Lõhmus aastatel 19421944 Tallinna Kujutava ja Rakenduskunsti Koolis ja seejärel 19441948 Tallinna Riiklikus Tarbekunsti Instituudis. Instituudi lõpetas ta kunstilise kostüümi erialal. Samaaegselt õpingutega tarbekunsti instituudis õppis tulevane kunstnik ka Tallinna Kergetööstuse Tehnikumis, mille lõpetas samuti 1948. aastal.

Tema esimesed moejoonised avaldati ajakirjas Eesti Naine veel ajal, mil ta õppis. Pärast tarbekunsti instituudi lõpetamist 1948. aastal asus Melanie Kaarma tööle Kunstitoodete Kombinaadi tekstiiliateljee moekunstnikuna. Sellel ametikohal töötas ta 1957. aastani, olles ühtlasi perioodil 19521957 moeajakirja Moealbum kunstnik ja vastutav toimetaja.

Aastatel 19541976 oli Melanie Kaarma Leningradis ilmunud moeajakirjade Moda ja Modeli Sezona kunstnik ning kujundaja.

Ta oli arvukate teatri- ja koorikostüümide autor. Melanie Kaarma lavakostüüme kasutati Vanemuise 1949. aasta lavastustes "Põikpead" ja "Nahkhiir", Estonia 1950. aasta lavastuses "Traviata" ja 1963. aasta lavastuses "Minu veetlev leedi". Tema rahvarõiva motiivides kostüümides on laulupidudel esinenud mitmed koorid ja koorijuhid.

Kaarma oli hinnatud rahvarõivaste restaureerija, kelle teeneid kasutasid nii Eesti, Soome kui ka Venemaa etnograafiamuuseumid. Paljud tema restaureeritud rahvarõivad ja loodud kostüümid on tänapäeval hoiul Eesti Rahva Muuseumis, Eesti Kunstimuuseumis ning Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumis.

Koos Aino Voolmaaga oli Melanie Kaarma 1981. aastal ilmunud ja tänaseni nõutud teatmeteose "Eesti rahvarõivad" autor. Samuti osales ta Eesti entsüklopeedia rahvarõivaid ja ajaloolisi kostüüme kujutavate värvitahvlite kujundamisel.

Ta suri 26. augustil 2009 ja maeti sama aasta 28. augustil Tallinna Metsakalmistule.

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Tuntud olid ka Melanie Kaarma õed – tema vanem õde Marta Lõhmus oli ajaloolane, noorem õde Susanna Otema keraamik. Tema abikaasa oli intarsia- ja mööblikunstnik Voldemar Kaarma. Melanie Kaarma lapsed on raamatugraafik Jüri Kaarma (1950-2011), tekstiilikunstnik Mari Kaarma ning vaimulik Juvenalius (Märt) Kaarma.

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]