Mehikoorma

Allikas: Vikipeedia
Mehikoorma

eesti Mehikoorma
võru Mehikuurma

Pindala: 1,14 km²
Elanikke: 186 (31.12.2011)[1]

EHAKi kood: 4859
Koordinaadid: 58° 14′ N, 27° 28′ Ekoordinaadid: 58° 14′ N, 27° 28′ E
Mehikoorma (Eesti)
Mehikoorma
Mehikoorma tuletorn, samas kõrval asub ka piirivalvekordon
Mehikoorma luterliku kiriku varemed

Mehikoorma on alevik Tartu maakonnas Meeksi vallas. Asub Lämmijärve ääres, kohas, kus Peipsi-Pihkva järv on kõige kitsam (2 km).

Mehikoormas on kauplus, apteek, põhikool, raamatukogu, hüdromeetriajaam, tuletorn ja piirivalvekordon. Tänu viimasele on Mehikoormasse lausa 3 telefonilevi masti püstitatud, kohalike sõnul on Mehikoormas nüüd Eesti parim telefonilevi.


Vaatamisväärsused[muuda | muuda lähteteksti]

Peale Mehikoormasse sissesõitu paremal pool teed asub kohalik kalaturg, mille tunneb ära väikese järve järgi, peale kalaturgu põhiteest vasakul asub Mehikoorma surnuaed, sellest edasi vasakul suure 1895 aastal ehitatud kiriku jäänused, mis maailmasõdadega ära hävitati. Mehikoormas on veel ka Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku Mehikoorma Koguduse kirik. Peale suure kiriku varemeid külakeskuse poole asudes näeb vasakul pool Mehikoorma kooli ja teed, mis viib vasakule sadamasse. Peale seda tuleb paremal pool bussipeatuse plats, ehk mehikoorma keskpunkt, kus ka kauplus asub. Mehikoormas on olnud veel kaks poodi, mis on nüüd eramajadeks ümber tehtud.

Peale keskplatsi läheb tee otsejoones Ranna platsi poole, kuhu saab enda auto parkida ja vaadata 26. augustil aastal 2006 avatud ausammast II maailmasõjas Eesti riikliku iseseisvuse taastamise eest võidelnud eesti meestele. Platsil on näha ka Piirivalve kordon, kordoni ees ranna juures on koht, kus saab võrkpalli mängida ja võimelda. Mehikoorma rand koosneb kolmest liivasest alast, mis kõik on üksteisest eraldatud pillirooga, ranna kõrgendikul on Mehikoorma tuletorn. Vanasti asus seal ka üks puidust näkineiu kuju, millest nüüd järel ainult betoonist silinder. Rannajoonest 63 meetri kaugusel järve peal on kivikuhi, mis oli vanasti kaldaga ühendatud ja mida kasutati sadamana. Enne taasiseseisvumist aastal 1991 Mehikoormas peeti suviti üle Peipsi ujumisi.

Lahingud[muuda | muuda lähteteksti]

1. Eesti kaitselahingud Lämmijärve kaldal veebruaris 1944. Mehikoorma lahing [1]


Muu[muuda | muuda lähteteksti]

Mehikoorma põhitänav ja veel mõned teisedki sisetänavad on asfalteeritud. Tänavavalgustus on olemas, aga kasutatakse seda ainult talveöödel. Bussiühendus on Tartuga ja Räpinaga. Lähim kiirabi, tuletõrje ja politseijaam asub Räpinas.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Eesti 2011. aasta rahvaloendus, vaadatud 14.07.2014.

Lingid[muuda | muuda lähteteksti]