Mehikoorma

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Mehikoorma

eesti Mehikoorma
võru Mehikuurma

Pindala: 1,14 km²
Elanikke: 186 (31.12.2011)[1] Muuda Vikiandmetes

EHAK-i kood: 4859[2] Muuda Vikiandmetes
Koordinaadid: 58° 14′ N, 27° 28′ Ekoordinaadid: 58° 14′ N, 27° 28′ E

Mehikoorma tuletorn, samas kõrval asub ka piirivalvekordon.

Mehikoorma on alevik Põlva maakonnas Räpina vallas. Asub Lämmijärve ääres, kohas, kus Peipsi-Pihkva järv on kõige kitsam (2 km).

Enne Eesti omavalitsuste haldusreformi 2017. aastal asus alevik Tartu maakonnas Meeksi vallas.

Mehikoormas on kauplus, apteek, põhikool, raamatukogu, Mehikoorma õigeusu kirik ja Mehikoorma luteri kiriku varemed (EELK Mehikoorma kogudus tegutseb pastoraadi hoones), hüdromeetriajaam, tuletorn ja piirivalvekordon. Tänu viimasele on Mehikoormasse püstitatud koguni kolm telefonilevimasti, kohalike sõnul on Mehikoormas nüüd Eesti parim telefonilevi.

Mehikoorma peatänav ja veel mõned teisedki sisetänavad on asfalteeritud. Tänavavalgustust kasutatakse ainult talveöödel. Bussiühendus on Tartuga ja Räpinaga. Lähim kiirabi, tuletõrje ja politseijaam asub Räpinas.

Vaatamisväärsused[muuda | muuda lähteteksti]

Mehikoormasse sisenedes jääb paremale poole teed kohalik kalaturg, mille tunneb ära väikese järve järgi. Kalaturu järel, peatänavast vasakul, on Mehikoorma kalmistu; sellest edasi pahemat kätt jäävad 1895. aastal ehitatud ja maailmasõdades hävitatud Mehikoorma luteri kiriku varemed, EELK Mehikoorma kogudus tegutseb tänapäeval pastoraadi hoones[3]. Suure kiriku varemetest külakeskuse poole astudes näeb vasakul pool Mehikoorma kooli ja teed, mis viib sadamasse. Pärast seda tuleb paremat kätt bussipeatuse plats, ehk Mehikoorma keskpunkt, kus asub ka kauplus. Mehikoormas on olnud veel kaks poodi, mis on nüüd eramajadeks ümber ehitatud.

Keskplatsi järel läheb tee otsejoones Ranna platsi poole, kuhu saab auto parkida ja vaadata 26. augustil 2006 avatud ausammast Teises maailmasõjas Eesti riigi taastamise eest võidelnud eesti meestele. Platsil on näha ka piirivalvekordon. Kordoni ees ranna juures on koht, kus saab võrkpalli mängida ja võimelda.

Mehikoorma rand koosneb kolmest liivasest alast, mis kõik on üksteisest eraldatud pillirooga, rannakõrgendikul on Mehikoorma tuletorn. Vanasti asus seal ka üks puidust näkineiu kuju, millest nüüd on järel ainult betoonist silinder. Rannajoonest 63 meetri kaugusel järve peal on kivikuhi, mis oli vanasti kaldaga ühendatud ja mida kasutati sadamana. Enne Eesti riikliku iseseisvuse taastamist aastal 1991 peeti Mehikoormas suviti üle Peipsi ujumisi.

Lahingud[muuda | muuda lähteteksti]

1. Eesti kaitselahingud Lämmijärve kaldal veebruaris 1944. Mehikoorma lahing [1]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]