Meetod

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Disambig gray.svg  See artikkel räägib meetodi üldmõistest; objektorienteeritud programmeerimises kasutatava mõiste kohta vaata artiklit Meetod (programmeerimine)

Meetod (lühidalt kreeka keelest < uurimistee; μέθοδος méthodos; tulnud sõnadest metá: pärast, järele ja hodós: tee, käik, liikumine. „järele minemine, järele uurimine, jälitamine, võrdlemine, teestamine“)) on lahendusviis, kuidas mingit kindlalt piiritletud ülesannet täita.

Meetod on tehniline (isegi algoritmiline) uurimisviis. Meetodid on universaalsed. Meetodi või meetodite valik sõltub uurimisprobleemist ja ainevaldkonnast. Üks meetod võib olla kasutatav mitmes eri kohas.

Suurte ja keeruliste ülesannete lahendamiseks (asjade tegemiseks) võib tarvis minna mitut meetodit. Keeruka ülesande lahendamise viisi nimetatakse metoodikaks (kr< inglise keeles methodology). Õpetust metoodika ja meetodite kasutamisest nimetatakse metodoloogiaks.

Meetod on tööriist plaanipärasteks ja/või järjepidevaks tegutsemiseks; asjadele lähenemiseks; objektide uurimiseks; tegutsemise ja lähenemise eriviis ja seetõttu saab rääkida "meetod mingis valdkonnas":

  • Teaduses tegevus uute süstemaatiliste teadmiste omandamiseks, näiteks katse.
  • Informaatikas objektiviseeritud programmeerimise sees läbiviidav tegevus (action), mida saab objektiga või objekti peal läbi viia, vaata Meetod (programmeerimine)
  • Tarkvaratehnoloogias: tegutsemise viis tarkvara programmide loomiseks, vaata meetod (tarkvara-arendus), sealsed meetodid võivad olla, näiteks andmevoodiagramm või üldisem nimetus planeerimine ja arendamine
  • Pedadoogikas või koolitamisel – slaidide näitamine või kontrollimiseks kontrolltöö
  • Ajakirjanduses – intervjuu, taustauuring
  • Statistikas – tulpdiagramm otseselt

Meetod on tööriist, metoodika aga õpetus, kus ja milleks neid tööriistu kasutada.

Üldisemad loogikad, millega uuritakse seoseid väidete vahel, deduktsioon ja induktsioon, pole teadusmeetodid, vaid järeldusvahendid.

Meetodite loend[muuda | muuda lähteteksti]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]