Maximilien Robespierre

Allikas: Vikipeedia
Maximilien Robespierre (umbes 1793). Autor teadmata

Maximilien François Marie Isidore Robespierre (6. mai 175828. juuli 1794) oli Prantsuse revolutsiooni tuntumaid juhte.

Robespierre sündis Põhja-Prantsusmaal Arrasi linnas ning õppis advokaadiks. Juba nooruses sai ta tuntuks põhimõttekindla, ausa ja valgustusmeelse inimesena. Oma printsipiaalsuse tõttu sai tema hüüdnimeks Äraostmatu. Kindla moraali ja karskete eluviiside tõttu lisandus sellele hüüdnimi Voorusemees. Samas armastas ta väga peenelt riietuda, kui see vähegi taskukohane oli, ning omandas seetõttu ka dändi maine.

Revolutsiooni algul valiti ta seisuse esindajana generaalstaatidesse ning temast sai peagi silmapaistev kõnemees, seda eriti oma mõtete korduva raevuka esitamise tõttu. Aja jooksul sai Robespierre'ist äärmusliku jakobiinide rühmituse juht. Ta korraldas žirondiinide kukutamise ning sai 1793. aastal Prantsusmaa tegelikuks valitsejaks. Tema mõtteviisis toimus oluline muudatus, kuna peagi otsustas ta revolutsiooni ideele ohverdada kõik, sealhulgas aususe ja "ebavajalikud" põhimõtted. Tema ja ta kaaslaste nõudmisel hukati 1793. ja 1794. aastal palju vaenlasi, et "päästa Prantsuse revolutsioon". Hukatute hulgas oli ka Prantsusmaa kuninganna Marie Antoinette. Paranoia ja kahtlustamise õhkkond muutus üldiseks. Kuid lõpuks langes ohvriks ka Robespierre, kui oma elu pärast hirmul konvendi saadikud otsustasid jakobiinid kukutada ning tema enda sissetöötatud tava järgi seejärel giljotineerida. Revolutsiooni teisel aastal 9. termidoori riigipöörde järel (27. juulil 1794) see nii ka läks.

Robespierre oli ka revolutsiooniaegse kõrgema olendi kultuse looja.

Tuntud revolutsionäär oli ka Maximilieni vend Augustin Robespierre.

Maximilien Robespierre täisnimi[muuda | muuda lähteteksti]

Tema perekonnanimi sisaldas mitmeid põlvkondi aadlipartiklit de, mis rakendus sünnil talle ka endale ("Maximilien de Robespierre").[1] Robespierre ise otsustas kaotada de oma nimest 1790. aastal, seoses üleriigilise aadliseisuse kaotamisega revolutsiooni käigus.

Teosed eesti keeles[muuda | muuda lähteteksti]

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]

  1. McPhee, Peter (2012). Robespierre: A Revolutionary Life.