Maximilian Kolbe

Allikas: Vikipeedia
Maximilian Kolbe

Püha Maximilian (poola keeles Maksymilian Maria) Kolbe (8. jaanuar 189414. august 1941) oli katoliku ja anglikaani kiriku pühak, Poola frantsiskaani munk, ordupreester, märter kes läks Auschwitzis ühe pereisa eest vabatahtlikult surma.

Raymond Kolbe sündis 8. jaanuaril 1894 Poolas. 1910 astus ta kloostrifrantsiskaanlaste ordusse. Ta saadeti õppima Rooma, kus ta 1918 pühitseti preestriks.

1919 läks isa Maximilian Poolasse tagasi ning hakkas levitama oma liikumist Militia Immaculatae (selle liikmete puhul kasutati lühendit MI), mille ta oli asutanud 16. oktoobril 1917. 1927 asutas ta Varssavi lähedal evangeliseerimiskeskuse Niepokalanow 'Immaculata Linn'. Aastaks 1939 oli sealsest 18 vennast saanud 650, nii et see oli maailma suurim katoliku klooster.

Et maailma paremini "Immaculatale võita", kasutasid vennad kõige moodsamaid trüki- ja haldustehnikaid. Nad avaldasid palju katehheetilist ja harduskirjandust, päevalehte tiraažiga 230 000 ja üle miljonilise tiraažiga kuukirja. Kolbe rajas lühilaineraadiojaama ning kavatses asutada filmistuudio. 1930 rajas ta Nagasakis Immaculata Linna ning plaanis rajada misjonikeskusi üle maailma.

1939 pakkus Kolbe juhitav klooster varjupaika Poola pagulastele, sealhulgas juutidele. Mais 1941 ta arreteeriti ja paigutati koonduslaagrisse Auschwitz I.

Juulis 1941 oli üks mees Kolbe punkrist kadunud. Selle eest otsustati kümme meest samast punkrist surnuks näljutada, et hirmutamisega ära hoida uusi põgenemiskatseid. (Hiljem leiti kadunud mees uppununa laagri välikäimlast.) Üks kümnest hakkas karjuma, hädaldades oma perekonna pärast. Kolbe palus, et ta saaks surma minna tolle mehe asemel, ja tema soov rahuldati. Pärast kahenädalast nälgimist oli neli meest veel elus. Et kongidest oli puudus, hukati Kolbe ja teised kolm meest fenoolisüstiga.

Kolbe kuulutati õndsaks 1971 ja paavst Johannes Paulus II kanoniseeris ta "armastuse märtrina" 1982. Tema mälestuspäev on 14. august. Püha Maximilian Kolbet peetakse ajakirjanike, perekondade, vangide, abordivastase liikumise ja narkomaanide kaitsepühakuks.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]