Mauricio Funes

Allikas: Vikipeedia
Carlos Mauricio Funes Cartagena
Carlos Mauricio Funes Cartagena
Mauricio Funes mais 2008 Brasiilias.
El Salvadori president
Ametiaeg
1. juuni 2009 – 1. juuni 2014
Eelnev Elías Antonio Saca
Järgnev Salvador Sánchez Cerén
Isikuandmed
Sünniaeg 18. oktoober 1959
San Salvador, El Salvador
Erakond FMLN

Carlos Mauricio Funes Cartagena (sündinud 18. oktoobril 1959 San Salvadoris) on El Salvadori poliitik. Ta oli 1. juunist 2009 kuni 1. juunini 2014 El Salvadori president.

Ta õppis ülikoolis kirjandusteadust ning töötas seejärel televisioonis saatejuhi ja uudistereporterina. Tal oli enne presidendivalimisi televisioonis oma jutusaade, milles ta oli eelmiste valitsuste suhtes väga kriitiline. Juba kodusõja ajal intervjueeris ta ajakirjanikuna vasakpoolsete mässuliste juhte.

28. septembril 2007 sai temast vasakpoolse partei Farabundo Martí Vabastusrinde (FMNL) presidendikandidaat. Tema vastaskandidaat oli Rahvusliku Vabariikliku Liidu kandidaat Rodrigo Ávila, endine riikliku politsei asedirektor. 15. märtsil 2009 peetud presidendivalimistel sai Mauricio Funes 51,32% häältest ja valiti presidendiks. Ta on esimene FMNL-i president, kelle valitsusajal ei ole riigis kodusõda.

Funes on lubanud tõsta rikaste kodanike makse, et rahastada vaeste inimeste tervishoidu maapiirkondades ja kuritegevuse ennetuse programme.

Poliitilised vastased kirjeldasid Funesit mehena, kes Venezuela liidri Hugo Cháveze kombel asub konfrontatsiooni USA-ga, kuid Funese sõnul on koostöö teiste Kesk-Ameerika riikidega ja suhete tugevdamine USA-ga tema välispoliitika prioriteedid ning Salvador jätkab USA dollari kasutamist riigis käibiva rahana.

Funes on abielus Vanda Pignatoga, kes kuulus kunagi Brasiilia Tööliste Parteisse. Neil on poeg Gabriel.

Funesi vend hukkus kodusõjas. Venna vanema poja Alejandro tapsid 27-aastaselt Maroko päritolu kurjategijad Pariisis, kus Alejandro fotograafiat õppis.

Eelnev
Antonio Saca
El Salvadori president
(2009–2014)
Järgnev
Salvador Sánchez Cerén