Masturbeerimine

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Masturbeeriv naine. Gustav Klimti joonistus (1913)

Masturbeerimine ehk onanism on oma suguelundite stimuleerimine seksuaalse rahulduse eesmärgil. Selleks võidakse kasutada käsi, sõrmi, igapäeva esemeid, seks mänguasju nagu vibraatorid, või neid üheskoos.[1]

Partneri käsitsi stimuleerimine, nagu näpukas, suuseks või vastastikune masturbatsioon, on levinud seksuaalne akt ja võib olla asendada penetratsiooni. Uuringud on leidnud, et masturbatsioon on levinud igas vanuses meeste kui naiste seas, kuigi see varieerub. Erinevaid meditsiinilisi ja psühholoogilisi hüvesid on seostatud tervisliku suhtumisega seksuaalse aktiivsusega üldiselt ja eriti masturbatsiooniga. Puudub põhjuslik seos masturbatsiooni ja mistahes vaimse või füüsilise häire vormi vahel.[2]

Masturbatsioon on kunstis kujutatud eelajaloolistest aegadest ning seda on mainitud ja arutatud väga varajastes kirjutistes. 18. ja 19. sajandil kirjeldasid mõned Euroopa teoloogid ja arstid seda kui "hirmuäratavat", "kahetsusväärset" ja "koledat" akti, kuid 20. sajandil need tabud üldjuhul langesid. Suurenenud on kunstis, populaarses muusikas, televisioonis, filmides ja kirjanduses masturbatsiooni kujutamine. Tänapäeval varieeruvad religioonid masturbatsiooni suhtes; mõned peavad seda vaimselt kahjulikuks praktikaks, mõned ei näe seda vaimselt kahjulikuna, teised aga vaatavad olukorda. Masturbatsiooni õiguslik staatus on varieerunud ka ajaloos ning avalikus kohas masturbeerimine on enamikus riikides ebaseaduslik[3].

Läänemaailmas peetakse masturbatsiooni privaatses või partneriga üldiselt normaalseks ja tervislikuks osaks seksuaalse naudingu saamiseks. Loomade masturbatsiooni on täheldatud paljudes liikides nii looduses kui vangistuses.[4][5]

Tehnikad[muuda | muuda lähteteksti]

Masturbeeriv mees

Masturbatsioon hõlmab inimese suguelundite ala puudutamist, vajutamist, hõõrumist või masseerimist kas sõrmedega või objekti, näiteks padja vastu; sõrmede või eseme sisestamine tuppe või pärakusse (vt anaalmasturbatsiooni); ja stimuleeritakse peenist või vagiinat elektrilise vibraatoriga, mida võib samuti sisestada tuppe või pärakusse. See võib hõlmata ka nibude või muude erogeensete tsoonide puudutamist, hõõrumist või pigistamist samal ajal kui masturbeeritakse. Mõlemast soost rakendavad mõnikord intensiivistamiseks libestit.

Pornograafia, seksuaalsete fantaasiate või muude erootiliste stiimulite lugemine või vaatamine võib viia seksuaalse vabanemise soovini läbi masturbatsioon.

Mõned inimesed saavad seksuaalset naudingut sisestades objekte, nagu ureetra sonde kusitisse (toru, mille kaudu uriin ja meestel sperma voolab),[6] seda teatakse kui uretraalne mäng või "sondeerimiseks".[7] Mõnikord kasutatakse ka muid objekte, nagu pastakaid ja termomeetrid, kuigi see praktika võib põhjustada vigastusi või infektsiooni.[8] Mõned inimesed masturbeerivad masinate abil, mis simuleerivad vahekorda.

Mehed ja naised võivad masturbeerida, kuni nad on orgasmi lähedal, peatuvad mõneks ajaks, et erutust vähendada, ja seejärel jätkata masturbeerimist. Nad võivad seda tsüklit mitu korda korrata. See "stop ja go" ülesehitus, mida tuntakse kui "edging", võib saavutada isegi tugevamad orgasmid.[9] Harva jätavad inimesed stimuleerimise vahetult enne orgasmi, et säilitada kõrgendatud energia, mis tavaliselt pärast orgasmi langeb.[10]

Mehed[muuda | muuda lähteteksti]

Kunstvagiinad meestele penetratsiooniks

Levinud positsioonide hulka kuuluvad lamamine selja peal või kõhu peal, istudes, kükitades, põlvitades või seisates.

Meeste seas on kõige tavalisem masturbatsioonitehnikaks peenise hoidmine lahtise rusikaga ja seejärel käe liigutamine üles ja alla. Seda tüüpi stimulatsioon on tavaliselt kõik, mis on vajalik orgasmi ja ejakulatsiooni saavutamiseks. Käe liikumise kiirus varieerub kogu masturbatsiooniseansi jooksul.

Meeste masturbatsioonitehnikad võivad erineda ümber lõigatud meestest ja nende vahel kes ei ole. Mõned tehnikad, mis võivad ühe inimese jaoks töötada, võivad teisele olla rasked või ebamugavad. Meeste puhul, keda ei ole ümber lõigatud, on peenise stimulatsioon tavaliselt tingitud eesnaha "pumpamisest", kus hoitakse eesnahka ja see libiseb üles ja alla peenisepea peal, sõltuvalt eesnaha pikkusest on peenisepea täielikult või osaliselt kaetud ja seejärel paljastatakse see kiiresti. Välimine eesnahk liigub sujuvalt üle sisemise eesnaha. Stimulatsiooni jätkudes võib peenisepea ise laieneda ja pikeneda, muutudes veidi tumedamaks, samas kui eesnaha libisemine vähendab hõõrdumist. Seda tehnikat võivad kasutada ka mõned ümberlõikatud mehed, kellel on oma ümberlõikamisest alles jäänud piisavalt üleliigset nahka.

Ümberlõikatud meeste puhul, kellele peenisepea on enamasti või täielikult katmata, loob see tehnika otsese kontakti käe ja peenisepea vahel. Et vältida selle hõõrdumise, ärritust ja valulikkust, võivad mõned eelistada kasutada libestit või sülge.

Peenise varre nahka saab ka edasi-tagasi libistada peenise ümber ümbritsetud nimetissõrme ja pöidla abil. Selle variandiks on sõrmede ja pöidla paigutamine peenisele nagu flöödile mängimine ja seejärel edasi-tagasi liigutamine. Lamades kõhu peal mugaval pinnal nagu madrats või padi, võib peenist selle vastu hõõruda. See meetod võib hõlmata kunstliku vagiina kasutamist.

Anaaltapp

Eesnäärmemassaaž on üks teine meetod, mida kasutatakse seksuaalseks stimulatsiooniks, sageli orgasmi saavutamiseks. Eesnääret nimetatakse mõnikord "meeste G-punktiks" või P-punktiks.[11] Mõned mehed saavad eesnäärme stimuleerimise kaudu orgasmi, stimuleerides seda hästi libestatud sõrme või pärakusse sisestatud dildoga, ning mehed, kes teatavad eesnäärme stimuleerimise tundest, annavad sageli kirjeldusi, mis sarnanevad tihti naiste seletustega G-punkti stimulatsioonist. Eesnäärme stimulatsioon võib tekitada intensiivsemaid orgasme kui peenise stimuleerimine.[12] Samuti võib olla meeldiv ka eesnäärme stimuleerimine survega väljastpoolt lahkliha kaudu.

Anaalne masturbatsioon ilma eesnäärme stimulatsioonita, sõrmedega või muul viisil on ka üks tehnika, mida mõned mehed naudivad. Kuna päraku lihased hakkavad orgasmi ajal kokku tõmbuma, võib sulgurlihast lahti hoidva objekti olemasolu tugevdada kontraktsioonide tunnet ja intensiivistada orgasmi.[13] Praktika võib olla meeldiv sellepärast, et anaalses piirkonnas on palju närvilõpmeid, ja tänu lisandunud stimulatsioonile mis tekib sulgurlihase venimisega kui sisestatakse sõrme. On soovitatav kasutada libestit, et suurendada meeldivat tunnet ja teha sisestamist lihtsamaks. Mõned inimesed eelistavad lihtsalt stimuleerida päraku välimist ringi, samas kui teised järgnevad seda, sisestades ühe või mitu sõrme.

Meeste masturbatsioonitehnikatel on palju teisi variante. Mehed võivad ka hõõruda või masseerida, peenisepea äärt ja peenise kida liitumis kohta peenisepeaga. Mõned mehed asetavad masturbatsiooni ajal mõlemad käed otse peenisele, teised aga kasutavad oma vaba kätt oma munandite, nibude või teiste kehaosade hellitamiseks. Nibud on erogeensed tsoonid ja nende intensiivne stimuleerimine masturbatsiooni ajal põhjustab tavaliselt peenise erekteerumise kiiremini kui muidu. Mõned võivad hoida oma käsi paigal hoida, samal ajal pumbates puusadega, et simuleerida seksuaalvahekorra liikumisi. Mõned võivad lamada kõhuli ja hõõruda oma suguelundeid voodi linale või muule pinnale, seda kutsutakse "prone mastrubation".[14] Vannis või duši all võib meesterahvas suunata vett käeshoitava dušiotsikuga oma peenise kidale, munanditele, lahklihale ja pärakule. Teised võivad kasutada ka vibraatoreid ja teisi seksuaalvahendeid, mis on sagedamini seotud naiste masturbatsiooniga.

Dildoga masturbeeriv naine

Naised[muuda | muuda lähteteksti]

Naissoost masturbatsioon hõlmab naise vagiina, eriti tema kliitori silitamist või hõõrumist nimetis- või keskmise sõrmega või mõlemaga. Mõnikord võib tupe sisse asetada üks või mitu sõrme, et stimuleerida selle esiseina, kus G-punkt võib paikneda.[15] Vagiina ja kliitori stimuleerimiseks võib kasutada ka masturbatsioonivahendeid, nagu vibraator, dildo või Ben Wa pallid. Paljud naised silitavad oma rindasid või stimuleerivad nibu vaba käega ja mõnedel on ka anaalne stimulatsioon. Libestit kasutatakse mõnikord masturbatsiooni ajal, eriti kui penetratsioon on kaasatud, kuid see ei ole universaalne ja paljud naised leiavad oma loomuliku libestusaine olevat piisav.

Nagu meestel, on naistel masturbatsiooniks ühised positsioonid, mis seisnevad lamades seljal või kõhuli, istudes, kükitades, põlvitades või seistes. Vannis või duši all võib naine suunata vett kliitori, vagiina või lahklihale dušiotsikuga. Kõhuli asetsedes võib kasutada käsi, võib ronida otsa padjale, voodi nurgale või servale, partneri jalale või mõnele kokku mässitud riide esemele ja hõõruda oma vagiinat ja kliitorit selle vastu. Püsti seistes, võib kasutada mingit mööbli nurka või saab isegi kasutada pesumasinat, et stimuleerida kliitorit läbi häbememoka ja riiete. Mõned masturbeerivad kasutades ainult survet, mida kliitorile rakendatakse ilma otsese kokkupuuteta, näiteks vajutades kätt aluspesu või muu riide vastu. 1920-ndatel teatas Havelock Ellis, et sajandivahetusel töötanud õmblejad, kes kasutasid jalaga sõtkutavaid õmblusmasinaid, said orgasme, kui nad istusid tooli äärel.[16]

Naised võivad end seksuaalselt stimuleerida, pannes oma jalad risti üle põlve tihedalt ja tõmmates jalalihased kokku, tekitades survet suguelunditele. Seda võib teha avalikult märkamata. Mõtted, fantaasiad ja mälestused varasematest erutuste ja orgasmi juhtudest võivad tekitada seksuaalset ergutust. Mõned naised saavad ainuüksi mõttejõu abil orgasmi, aga see ei pruugi kvalifitseeruda masturbatsiooniks, kuna füüsilist stiimulit ei ole.[17]

Seksterapeudid soovitavad mõnikord, et naispatsiendid võtaks aega masturbeerimiseks, et orgasmi saada, näiteks seksuaalse tervise ja suhete parandamiseks, et aidata neil aru saada mis neid erootiliselt erutab ja kuna vastastikune masturbatsioon võib kaasa tuua seksuaalsuhte rahuldamise ja lisandunud läheduse.[18][19]

Vastastikune masturbatsioon[muuda | muuda lähteteksti]

Vastastikune masturbatsioon mehe ja naise vahel

Vastastikune masturbatsioon hõlmab kahte või enamat inimest, kes seksuaalselt stimuleerivad üksteist, tavaliselt kätega. Seda võivad praktiseerida igasuguse seksuaalse suundumusega inimesed ja see võib olla osa teistest seksuaalsetest tegevustest. Seda võib kasutada eelmängina või alternatiivina seksuaalsele penetratsioonile. Kui kasutatakse alternatiivina peenise-tupe penetratsioonile, võib eesmärgiks olla süütuse säilitamine või rasedusohu vältimine.[20]

Vastastikku masturbeerimist saab teostada paarides või rühmades, kus on teise isiku puutumine või mitte, näiteks:

Mittekontaktne vastastikune masturbatsioon

Kaks inimest, kes masturbeerivad teineteise juuresolekul, kuid ei puuduta.

Kontaktne vastastikune masturbatsioon

Üks inimene, kes puudutab teist isikut, et masturbeerida. Teine isik võib sama teha ka samal ajal või pärast seda.

Mittekontaktne rühm

Rohkem kui kaks inimest, kes masturbeerivad üksteise juuresolekul rühmas, kuid ei puuduta üksteist.

Kontaktne rühm

Rohkem kui kaks inimest üksteist füüsiliselt puudutamas, et masturbeerida.

Vastastikuse masturbatsiooni eelmäng

Teiste suguelundite manuaalne stimuleerimine, kuid sessioon viib lõpuks seksuaalvahekorra.

Sagedus, vanus ja sugu[muuda | muuda lähteteksti]

Masturbatsiooni sageduse määravad mitmed tegurid, näiteks vastupanu seksuaalsele pingele, seksuaalse erutust mõjutavad hormoonitasemed, seksuaalsed harjumused, eakaaslaste mõjutused, tervis ja kultuuri poolt moodustatud suhtumine masturbatsioonile.[21] Ka meditsiinilised põhjused on seostatud masturbatsiooniga.[22][23]

Erinevad uuringud on leidnud, et masturbatsioon on inimeste seas levinud. Alfred Kinsey 1950. aastate uuringud USA elanike kohta on näidanud, et 92% meestest ja 62% naistest on oma eluea jooksul masturbeerinud[24]. Sarnased tulemused on leitud ka 2007. aasta Briti riiklikus tõenäosusuuringus. Leiti, et 16–44-aastaste inimeste seas masturbeeris 95% meestest ja 71% naistest oma elus mingil hetkel. 73% meestest ja 37% naistest teatasid masturbeerimisest nelja nädala jooksul enne vestlust, samas kui 53% meestest ja 18% naistest teatasid masturbeerimisest eelneva seitsme päeva jooksul.[25]

Mercki käsiraamat ütleb, et 97% meestest ja 80% naistest on masturbeerinud ja et mehed masturbeerivad üldiselt rohkem kui naised.[26]

Masturbatsioon loetakse normaalseks, kui seda teevad lapsed, isegi väiksed lapsed.[23] 2009. aastal andis Sheffieldi NHS välja ajakirja Nauding, mis käsitles masturbatsiooni kasu tervisele. See tehti vastuseks teiste ELi liikmesriikide andmetele ja kogemustele, et vähendada teismeliste rasedust ja suguhaigusi ning edendada tervislikke harjumusi.[27]

Raamatus "Inimese seksuaalsus: mitmekesisus tänapäeva Ameerikas" toovad välja autorid Strong, Devault ja Sayad: "Beebipoiss võib naerda oma voodis samal ajal kui ta oma erekteerunud peenisega mängib". "Beebitüdrukud liigutavad mõnikord oma keha rütmiliselt, peaaegu vägivaldselt, tundub, et nad kogevad orgasmi." Itaalia günekoloogid Giorgio Giorgi ja Marco Siccardi jälgisid ultraheli abil naissoost loodet, kes võib-olla masturbeeris ja millel tundus olevat orgasm.[28]

Populaarne arvamus väidab , et mõlema soo isikud, kes ei ole seksuaalselt aktiivsed, kipuvad masturbeerima sagedamini kui need, kes on; Kuid suur osa ajast ei ole tõsi, sest masturbatsioon üksi või koos partneriga on tihti suhte osa. Vastupidiselt sellele usub, et mitmed uuringud näitavad positiivset korrelatsiooni masturbatsiooni sageduse ja vahekorra sageduse vahel. Uuringus on teatatud, et suhetes olevatel geimeestel ja -naistel on masturbatsioon oluliselt kõrgem.[25][29][30][31]

Coon ja Mitterer märkisid: "Umbes 70% abielus olevatest naistest ja meestest masturbeerib vähemalt aeg-ajalt."[32]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

 1. "https://www.amor.ee/Seksuaalsus_ja_seks_1_1/Seksuaalsus_1/Mis_on_seks/".
 2. Eli Coleman. "Masturbation as a Means of Achieving Sexual Health".
 3. ""MASTURBATION–AN OVERVIEW"".
 4. ""Breeding Soundness Examination of the Stallion"".
 5. "Animal Homosexuality: A Biosocial Perspective.".
 6. ""Go ask Alice!: Cock-stuffing"".
 7. ""Urethral Sound"".
 8. ""Case report: A foreign body in the urethra"".
 9. ""Sex Editorials"".
 10. ""Masturbation, Tantra and Self-love"".
 11. ""Hitting the P-Spot"".
 12. Human Sexuality: From Cells to Society. Cengage Learning.
 13. ""Discovery: Health"".
 14. ""Prone masturbation a threat?"".
 15. ""Beyond Orgasmatron"".
 16. "Studies in the Psychology of Sex, v. I, by Havelock Ellis".
 17. ""The Myth of the Vaginal Orgasm"".
 18. ""Masturbation – From Stigma to Sexual Health"".
 19. ""Your Guide to Masturbation"".
 20. Virginity Lost: An Intimate Portrait of First Sexual Experiences
 21. ""Effect of filmed modeling on the self-reported frequency of masturbation"".
 22. ""Excessive masturbation after epilepsy surgery"".
 23. 23,0 23,1 ""Bladder calculus presenting as excessive masturbation"".
 24. "The Kinsey Institute Data from Alfred Kinsey's studies".
 25. 25,0 25,1 ""Prevalence of Masturbation and Associated Factors in a British National Probability Survey"".
 26. ""Overview of Sexuality"".
 27. "NHS tells school children of their 'right' to 'an orgasm a day'".
 28. ""Ultrasonographic observation of a female fetus' sexual behavior in utero"".
 29. ""Sexual behavior in lesbian and heterosexual women: relations with menstrual cycle phase and partner availability"".
 30. ""Increased libido associated with quetiapine"".
 31. ""Sexual practices in youth: analysis of lifetime sexual trajectory and last sexual intercourse"".
 32. "Psychology: Modules for Active Learning".

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]