Martela

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Martela mööbel ettevõtte peakontoris

Martela Oyj on Soome ettevõte, Soome suurim ja Põhjamaade suuruselt kolmas kontorite ja avalike ruumide sisustaja ja kontorimööbli tootja.

Martela on 1945. aastal Tehokaluste Oy nime all asutatud perefirma. Ettevõtte peakorter on Helsingis, tootmisüksused on Soomes Nummelas, Kiteel ja Raisios, Rootsis Bodaforsis ja Poolas Varssavis. Tütarfirmad on lisaks Soomele Rootsis, Norras, Poolas ja Venemaal.

Martela toodab ka muu hulgas hotelli- ja koolimööblit. Martela mööbel on saanud maailma tunnustatumaid disainiauhindu, sealhulgas mitu IF Design Awardi, Red Dot Awardi ja ADEX Design Awardi.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Ettevõtte asutas Matti Martela, kes töötas Riihimäel enese asutatud puidutööstusettevõttes. Tal olid äriringkondades head suhted ja ta teadis, et uue kontorimööbli järele on nõudlus. Seetõttu asutas Martela ettevõtte, mille eesmärk oli välja töötada ja turustada mõistlikult projekteeritud kontorimööblit, mis vastaks kaasaja standarditele.

Esialgu kandis ettevõte Tehokaluste nime. Erinevalt enamikust konkurentidest, ei alustanud ta tootmisega. Alguses püüdis ta keskenduda disainile. Selle eest vastutas sisekunstnik Vladimir Rumjantsev. Kuid juba enne seda, kui ettevõte õieti asutatud oli, saabus Soome valitsuselt esimene tellimus: Soome põllumajandusministeeriumi ümberasujate osakonna direktor Veikko Vennamo tellis 50 kirjutuslauda. Ettevõte ei jõudnud neid veel kättegi toimetada, kui saabus tellimus veel 50 kirjutuslauale. 100 lauda oli alles asutamisel olevale ettevõttele suur tellimus ja see pani aluse Martela ja Tehokaluste headele suhetele. Valitsus oli palju aastaid Tehokaluste suurim klient.

Aastal 2010 oli Martela kontserni käive 108,4 miljonit eurot, töötajaid oli 601. Ettevõtte peamised turud on Läänemere piirkonna maad, Norra, Holland, Ukraina, Ungari ja Jaapan.[1]

Martela aktsiad on alates 1986. aastast noteeritud Helsingi börsil.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]