Marina Vlady

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Marina Vlady (2009)

Marina Vlady (õieti Marina de Poliakoff-Baïdaroff; sündinud 10. mail 1938 Prantsusmaal Clichys) on vene päritolu Prantsuse näitlejatar.

Marina Vlady õed on näitlejad Hélène Vallier, Odile Versois ja Olga Varen. Õed olid temast vastavalt 6, 8 ja 10 aastat vanemad. Tema isa oli vene päritolu maalikunstnik. Noorena oli isa olnud ooperilaulja ja ema baleriin. Nagu õedki, alustas Marina näitlemist lapseeas ning lühikest aega tegeles balletitantsuga.

Õdedest sensuaalsema väljanägemise tõttu sai ta filmirollide kaudu rahvusvaheliselt tuntuks. Varjunime Vlady valis ta endale pärast isa surma isa nime (Vladimir) järgi. Alates 1949 on ta teinud 102 filmirolli, neist viimase 2001.

Ta võitis 1963. aastal Cannes'i filmifestivalil parima naisnäitleja auhinna Itaalia-Prantsusmaa filmis "L'Ape Regina" ("Mesilasema"), mille režissöör oli Marco Ferreri.

19551959 oli ta abielus näitleja ja režissööri Robert Hosseiniga. Sellest abielust sündis kaks poega Pierre ja Igor. Igor elab Haitil ja kasvatab pärle, Pierre elab Lõuna-Prantsusmaal ning tegutseb kitarri- ja balalaikamängijana.

19631966 oli ta abielus kahe Aafrika lennuettevõtte omaniku Jean-Claude Brouillet'ga, kes Teise maailmasõja ajal oli olnud vastupanuliikumise liige. Teisest abielust sündis poeg Vladimir, kes elab Paraguays ja tegeleb karjakasvatusega.

Marina Vlady oli aastail 19701980 abielus vene laulja Vladimir Võssotskiga. Abielu kestis kuni Võssotski surmani. Mõlemad olid varem abielus olnud ning Marinal oli enne abielu 3 last, Vladimiril 2. Nende abielu oli kirglik ja impulsiivne ning seda kütsid Marina eksootiline staatus välismaalasena ja Vladimiri võrreldamatu kuulsus NSV Liidus. Kuid nad ei kolinud kokku, vaid mõlemad jäid elama oma kodumaale, käies aeg-ajalt teineteisel külas. NSV Liidu kodanikel oli raske välisviisat saada ja ka välismaalastele ei antud väga kergesti viisat. Seetõttu astus Marina Prantsusmaa Kommunistlikku Parteisse, mis andis talle piiramatu pääsu NSV Liitu ja pakkus Vladimirile teatud kaitset võimude tagakiusamise vastu tema laulude varjatud riigivastasuse tõttu. Kaugsuhte probleemid kajastusid paljudes Võssotski lauludes.

19812003 oli Vlady abielus onkoloog Leon Schwarzenbergiga.

Lisaks näitlemisele on Vlady tegelenud laulmise ja skulptuuriga ning avaldanud mitu raamatut, sealhulgas ilukirjanduslikku.

2006 avati Jekaterinburgis mälestussammas Vladimir Võssotskile ja Marina Vladyle.

Eesti keeles on ilmunud Marina Vlady raamat "Katkenud lend. Vladimir Võssotski lugu" (tõlkinud Asta Blumenfeld, värsid tõlkinud Harald Rajamets, Eesti Raamat, Tallinn 1991, 160 lk).

Filme[muuda | muuda lähteteksti]

  • 1953 "Enne veeuputust"
  • 1956 "Nõid"
  • 1963 "Kaalukad tõendid"
  • 1963 "Mesilaskuninganna"
  • 1969 "Lühijutu süžee"
  • 1969 "Aeg elada"

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]