Marina Ovsjannikova

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Marina Ovsjannikova
Марина Владимировна Овсянникова
Marina Ovsyannikova 1 (new).jpg
Ovsjannikova 2022. aasta juulis
Sünninimi Марина Владимировна Ткачук[1]
Sündinud 19. juuni 1978 (44-aastane)
Odessa, Ukraina NSV, Nõukogude Liit
Tegevusala ajakirjanik, toimetaja, produtsent

Marina Ovsjannikova (neiupõlvenimega Marina Tkatšuk; sündinud 19. juunil 1978 Odessas) on Venemaa ajakirjanik ja toimetaja.

Ta töötas 2003. aastast Venemaa fõderaalses telekanalis Pervõi Kanal ("Первый канал") linnade teenistuse rahvusvahelises osakonnas toimetajana.[2] 2022. aasta aprillist juulini[3] oli ta saksakeelse päevalehe Die Welt mittekoosseisuline korrespondent.

Ovsjannikova sai maailma meedias tuntuks pärast seda, kui ta 14. märtsil 2022 esines uudistesaate "Vremja" eetris protestiplakatiga Venemaa sissetungi vastu Ukrainasse.

Sõjavastane protest[muuda | muuda lähteteksti]

14. märtsil 2022 Venemaa sissetungiga Ukrainasse seotud telesaate "Vremja" õhtuses otseülekandes ilmus Ovsjannikova eetrisse käsitsi kirjutatud sõjavastase plakatiga, kus oli kirjas: "No war. Остановите войну. Не верьте пропаганде. Здесь вам врут. Russians against war." ja seda käes hoides kordas mitu korda "Peatage sõda! Ei sõjale!". See toimus uudistesaatejuhi Jekaterina Andrejeva selja taga, kes jätkas sekkumisest hoolimata rääkimist sellest, et peaminister Mihhail Mišustin kutsub Valgevene peaministrit Roman Golovtšenkot tugevdama koostööd rahvusvaheliste sanktsioonide vastu võitlemiseks.[4] Otseülekanne stuudiost katkestati siiski jooksva uudisega, stuudiost vabalt lahkunud Ovsjannikova peeti aga väljapääsu juures turvameeste poolt kinni. Telekanali Pervõi kanal administratsioon asus seejärel läbi viima ametialast uurimist.[5]

Ovsjannikova salvestas eelnevalt videosõnumi, mida levitasid mitteriiklikud meediakanalid OVD-Info ja Stalingulag, kus ta selgitas oma teo põhjust.[6] Hiljem ütles ta intervjuus Novaja Gazeta ajakirjanikule Ilja Azarile, et "rahulolematus oli minus küpsenud juba pikka aega, kuid pärast vaenutegevuse puhkemist Ukrainas oli mul täielik emotsionaalne šokk". Plakati sisu kohta ütles Ovsjannikova, et tema eesmärk oli algselt ingliskeelne tekst Lääne avalikkusele, et näidata venelaste negatiivset suhtumist Ukrainas toimuvasse, samas kui venekeelne tekst oli mõeldud Venemaa avalikkusele, et õhutada venelasi mitte langema propaganda mõju alla. Samal ajal märkis ta, et ta isiklikult ei olnud stuudios viibiva teadustaja Jekaterina Andrejevaga üldse tuttav.

Kohtuprotsess[muuda | muuda lähteteksti]

Politsei pidas Ovsjannikova kinni ja ta toimetati Ostankino rajooni politseijaoskonda, kus koostati tema suhtes haldusõiguserikkumise protokoll avaliku tegevuse kohta, mille eesmärgiks oli "diskrediteerida Venemaa Föderatsiooni relvajõudude kasutamist Venemaa Föderatsiooni ja selle kodanike huvide kaitsmiseks".

15. märtsil 2022 toimetati ta Ostankino ringkonnakohtusse, kus arutati kohtuasja artikli alusel, mis käsitles "kooskõlastamata avaliku ürituse korraldamist".[7] See artikkel näeb ette haldusaresti kuni 10 päeva (koos rahatrahviga kuni 30 tuhat rubla ja sundtööga kuni 50 tundi), kuid seda tüüpi arest ei kehti naistele, kellel on alla 14-aastased lapsed. Samal päeval alustas Venemaa Föderatsiooni juurdluskomitee kontrollimist, kas Ovsjannikova tegevuses oli kuriteokoosseis vastavalt Venemaa Föderatsiooni kriminaalkoodeksi artiklile, mis käsitleb "teadvalt valeteabe avalikku levitamist Venemaa Föderatsiooni relvajõudude kasutamise kohta".

25. märtsil kuulutas Ostankino ringkonnakohus välja teise kohtuasja Ovsjannikova vastu Venemaa Föderatsiooni kriminaalkoodeksi artikli alusel, mis käsitleb "teadvalt valeteabe avalikku levitamist Venemaa Föderatsiooni relvajõudude kasutamise kohta". Kohtuotsusega määrati Ovsjannikovale rahatrahv 30 000 rubla.[8]

Hinnangud ja järgnenud sündmused[muuda | muuda lähteteksti]

Ovsjannikova tegevuse kiitsid heaks Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi ja tema nõunik Mihhailo Podoljak, Ameerika poliitik Bernie Sanders[9] ja Prantsuse poliitik Raphaël Glucksmann.

ÜRO Inimõiguste Ülemvoliniku Ameti esindaja Ravina Shamdasani kutsus Venemaa ametivõime üles tagama, et Ovsjannikovale "ei kohaldataks mingit kättemaksu selle eest, et ta kasutab oma õigust sõnavabadusele".

Prantsusmaa president Emmanuel Macron teatas oma valmisolekust anda Ovsjannikovale diplomaatiline kaitse ja poliitiline varjupaik Prantsusmaal[10], kuid Ovsjannikova keeldus.

Ukraina politoloog Anton Šehhovtsov avaldas omakorda arvamust, et tegemist on Vladislav Surkovi korraldatud lavastusega, mille eesmärk on veenda, et "tavalised venelased on õige nägemise tagasi saanud".

Pervõi Kanali teabeprogrammide direktoraadi Washingtoni büroo endine juht Igor Riskin nimetas Ovsjannikova esitatud protesti parimaks asjaks, mis "Vremja" programmiga kunagi on juhtunud.

Venemaa presidendi pressisekretär Dmitri Peskov nimetas Ovsjannikova tegu huligaansuseks ja Pervõi Kanali tööd "kvaliteetse, õigeaegse, väga kiire ja objektiivse teabe kaubamärgiks".

27. märtsil Itaalia telekanali Rai 3 otsesaates kritiseeris Ovsjannikova Lääne Venemaa-vastaseid sanktsioone, mis tema hinnangul on suunatud tavainimestele ja halvendavad oluliselt nende elu. Samuti mõistis ta hukka Venemaa üliõpilaste välisülikoolidest väljajätmise ning Venemaa muusikute ja artistide esinemise keelu.[11]

2022. aasta aprillist juulini oli Ovsjannikova Die Welti saksakeelse väljaande kaastööline. Tema ülesannete hulka kuulus artiklite kirjutamine ajalehele ning Venemaa ja Ukrainaga seotud uudiste ettevalmistamine telekanalile Welt. Ta osales ka 8. mail Berliinis korraldatud miitingul Ukraina kaitseks. Juulis 2022 naasis ta Venemaale ning teatas, et kavatseb alustada oma projektidega ajakirjanduses ja raamatu kirjutamisega.

28. juulil 2022 määras Moskva Meštšanski ringkonnakohus Ovsjannikovale 50 000 rubla trahvi "Venemaa Föderatsiooni relvajõudude diskrediteerimise eest" seoses tema intervjuuga Basmannõi ringkonnakohtu hoones, kui käsitleti Ilja Jašini vahistamise küsimust.

10. augustil 2022 Marina Ovsjannikova vahistati ning algatati kriminaalasi Venemaa relvajõudude "diskrediteerimise" eest.[12] Tema kodu otsiti läbi. Uurijad on teatanud, et otsustatakse, kas kahe alaealise lapsega Ovsjannikova võetakse vahi alla või ta jääb kuni kohtuprotsessi alguseni vabadusse.[13]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

 1. Зырянов, Никита (14. märts 2022). Журналистка и выпускница КубГУ вышла с пацифистским плакатом во время прямого эфира новостей на Первом канале. Yuga.ru (vene). Vaadatud 14. märtsil 2022.
 2. Марина Овсянникова, сотрудница "Первого канала", в эфире программы "Время" появилась с антивоенным плакатом. Башкиров, Рейтер, Сивцова, 16.03.2022. Vaadatud 10. augustil 2022.
 3. Экс-редактор Первого канала Марина Овсянникова заявила о завершении контракта с Die Welt . Вишневская А. Vaadatud 10. augustil 2022.
 4. "Нет войне!" Редактор Первого канала ворвалась в прямой эфир с антивоенным плакатом. Wayback Machine // Delfi/Русская служба Би-би-си, 15.03.2022. Vaadatud 10. augustil 2022.
 5. Первый канал проводит проверку после инцидента в прямом эфире.. Wayback Machine // ТАСС, 14.03.2022. Vaadatud 10. augustil 2022.
 6. They’re lying to you’: Russian TV employee interrupts news broadcast.The Guardian (14 March 2022). Vaadatud 10. augustil 2022.
 7. В Останкинском суде Москвы судят Марину Овсянникову. Wayback Machine // newsru.co.il, 15.02.2022. Vaadatud 10. augustil 2022.
 8. Марину Овсянникову оштрафовали на 30 тысяч рублей www.mk.ru. Дата обращения: 15 апреля 2022. Vaadatud 10. augustil 2022.
 9. Сеть бурно отреагировала на протестную акцию Марины Овсянниковой. Deutsche Welle.
 10. Макрон заявил о готовности предоставить Марине Овсянниковой политическое убежище. Коммерсантъ (15 марта 2022).
 11. Marina Ovsyannikova a Che tempo che fa. Wayback Machine // Corriere della Sera, 27.03.2022.
 12. "Criminal Case Launched Against Russian TV Journalist Who Protested Ukraine War On Air" [Ukraina sõja vastu eetris protesteerinud Venemaa teleajakirjaniku vastu algatati kriminaalasi]. rferl.org (inglise). Vabadusraadio. 10. august 2022. Vaadatud 10. augustil 2022. She has been accused of "discrediting" the country's armed forces by publicly criticizing Russia's ongoing unprovoked invasion of Ukraine, which was launched in February.
 13. Журналистку Марину Овсянникову арестовали за "дискредитацию российской армии".

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]