Ilja Jašin

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Ilja Jašin (2012)

Ilja Valerijevitš Jašin (vene keeles Илья Валерьевич Яшин; sündinud 29. juunil 1983 Moskvas) on Venemaa poliitik, omavalitsustegelane.

Ta on 2017. aasta oktoobrist Moskva Krasnoselski munitsipaalringkonna saadikute nõukogu esimees ja ühtlasi Krasnoselski munitsipaalringkonna pea.

Alates 2008. aasta detsembrist on Jašin Ühendatud Demokraatliku Liikumise Solidaarsus föderaalse poliitnõukogu büroo liige.[1] Aastatel 2012–2016 oli ta poliitilise partei RPR–PARNAS poliitnõukogu liige, 2015–2016 partei aseesimees.

Haridus[muuda | muuda lähteteksti]

Jašin lõpetas 2005. aastal Moskvas Rahvusvahelise Sõltumatu Ökoloogia ja Poliitoloogia Ülikooli politoloogia teaduskonna. Kaitses diplomitöö teemal "Protesti organiseerimise tehnoloogia tänapäeva Venemaal". Ta jätkas 2008. aastal õpinguid Kõrgema Majanduskooli aspirantuuris rakenduspolitoloogia kateedri juures.

Poliitika[muuda | muuda lähteteksti]

Jašin oli 2000. aastate esimesel poolel poliitilise partei Jabloko siseparteilise ühenduse Molodjožnoje Jabloko liidreid. 2006. aastal valiti ta Jabloko föderaalbüroo liikmeks. 2008. aasta kevadel sai Jašinist koos Boriss Nemtsovi ja Garri Kasparoviga Ühendatud Demokraatliku Liikumise Solidaarsus loomise eestvedajaid. Sama aasta novembris Jabloko kui partei distantseerus Solidaaruse tegevusest ja soovitas oma liikmetel Solidaarsuse struktuuridest väljuda. Jašin sellega ei nõustunud ja detsembris heideti ta Jabloko ridadest välja. Alates 2008. aasta detsembrist on Jašin Solidaarsuse föderaalse poliitnõukogu büroo liige[1].

Demokraatlikke jõudude koalitsiooni esimene miiting Moskvas Bolotnaja ploštšadil 9. oktoobril 2010. Laval Ilja Jašin, Boriss Nemtsov, Vladimir Milov, Vladimir Rõžkov ja Mihhail Kasjanov

2010. aasta septembris võttis Jašin osa demokraatlike jõudude koalitsiooni loomisest. Esimesel miitingul Moskvas Bolotnaja ploštšadil, mis toimus 9. oktoobril 2010, oli laval teiste seas ka Jašin.

22. oktoobril 2012 valimistel Koordinatsiooninõukogusse saavutas Jašin üldnimekirjas kandideerinuna 5. koha. Ta sai 32 500 häält, jäädes saadud häälte arvult alla vaid Aleksei Navalnõile, Dmitri Bõkovile, Garri Kasparovile ja Ksenija Sobtšakile.

Ilja Jašin (2013)

Aastatel 2012–2016 oli Jašin poliitilise partei RPR–PARNAS föderaalse poliitnõukogu liige, 2015–2016 partei aseesimees. 2016. aasta detsembris lahkus Jašin koos oma poolehoidjatega parteist seoses lahkhelidega partei liidri Mihhail Kasjanoviga.

2017. aasta septembris toimunud Moskva munitsipaalsaadikute valimistel võitis Jašin koos mitme mõttekaaslasega Krasnoselski munitsipaalringkonna nõukogu 10 saadikukohast 7 (ülejäänud kolm sai Ühtse Venemaa kandidaadid). Jašin valiti saadikute nõukogu esimeheks ja Krasnoselski munitsipaalringkonna peaks.

2018. aasta aprillis teatas Jašin enda kavatsusest kandideerida 2018. aasta septembris toimuvatele Moskva linnapea valimistel, kuid juunis teatas enda loobumisest, selgitades, et ta ei suuda läbida munitsipaalfiltrit.

2019. aasta Moskva Linnaduuma valimised[muuda | muuda lähteteksti]

Ilja Jašin (2019)

2019. aasta kevadel esitas Jašin oma kandidatuuri Moskva Linnaduuma valimistele. Tema meeskond kogus juunis-juulis Moskva elanikelt rohkem kui 5000 toetusallkirja, kuid 14. juulil selgus, et territoriaalvalimiskomisjon keeldus registreerimast Jašinit kandidaadiks, süüdistades teda osa allkirjade võltsimises. Järgmistel päevadel selgus, et peaaegu ühtki opositsioonipoliitikut valimistele ei lubatud.

20. juulil toimunud Moskvas Prospekt Akademika Sahharoval paarikümne tuhande osavõtjaga meeleavaldus, millel esines ka Ilja Jašin. Meeleavaldus lõppes otsusega, et kui võimud ei registreeri seitsme päeva jooksul kõiki kandidaate, keda ebaõiglaselt kõrvaldati, siis korraldatakse 27. juulil Moskva Linnavalitsuse hoone juures uus meeleavaldus.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. 1,0 1,1 Лидеры. rusolidarnost.ru

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]