Malli arutelu:LGBT

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Uuendasin malli, tõlkides inglisekeelse vikipeedia samanimelise malli. --Taavik27 (arutelu) 7. mai 2017, kell 22:43 (EEST)

Seda tuleb keeleliselt kohendada. Pealkiri on kindlasti ebakorrektne. Andres (arutelu) 17. mai 2017, kell 12:19 (EEST)

Miks see "Part of a series on Lesbian, gay, bisexual, and transgender (LGBT) people" tõlkena ebakorrektne on? Kuidas siis õige oleks? - Neptuunium ❯❯❯ arutelu 17. mai 2017, kell 13:40 (EEST)
Ei saa ju öelda "gei inimesed", "lesbi inimesed" ja "bi inimesed". Võiks olla näiteks "Homoseksuaalsus, biseksuaalsus ja transsoolisus". Andres (arutelu) 18. mai 2017, kell 17:09 (EEST)

Peaks vast olema "Queer-uuringud" ja "Queer-teooria", võib-olla on ülakoma tarvis. "Lesbifeminism" tuleks vast kokku kirjutada. "Lavender lingvistika" ei ole kindlasti korrektne. Andres (arutelu) 18. mai 2017, kell 17:12 (EEST)

Lühend LGBT tähisatb geisid, lesbisid, biseksuaalseid ja transsoolisi inimesi. Tegemist on inimeste, mitte nähtusega (nagu homoseksuaalsus). Seetõttu on väär asendada sõnad gei ja lesbi sõnaga homoseksuaalsus. Sellisel juhul ei räägi me enam inimestest.--Taavik27 (arutelu) 18. mai 2017, kell 17:31 (EEST)
Malli teemad ongi ju abstraktsed nähtused, näiteks homoseksuaalsus, miks peaks siis pealkirjas tingimata olema inimesed? Aga olgu, pealkiri võib olla ka näiteks "Homoseksuaalsed, biseksuaalsed ja transsoolised inimesed" või "Geid, lesbid, biseksuaalid ja transsoolised". Andres (arutelu) 19. mai 2017, kell 14:01 (EEST)
Sest me ei räägi näiteks homoseksuaalsuse kogukonnast, abielust, teenistusest sõjaväes jne vaid inimestest. Homoseksuaalsus ei tule kapist välja, inimene tuleb.--Taavik27 (arutelu) 19. mai 2017, kell 18:50 (EEST)
Kui sõnastada pealkiri ümber "geid,lesbid, biseksuaalid ja transsoolised", siis ei ole tegemist samaga, mis LGBT. Seda seetõttu, kuna LGBT-katuse alla mahuvad ka teised seksuaal- ja soovähemused (näiteks intersoolised). Tegemist on väga suure teemaga LGBT kogukonnas, et kuidas luua nime, mis hõlmaks kõiki. Näiteks on loodud akronüüm LGBTIQAA jne.--Taavik27 (arutelu) 19. mai 2017, kell 19:11 (EEST)
Kui keeleliselt korrektsem pealkiri panna, siis ehk tõesti kasutada läbivat mitmust koos sulgudes oleva LGBT-ga: "Lesbid, geid, biseksuaalsed ja transoolised (LGBT) inimesed"?--Taavik27 (arutelu) 21. mai 2017, kell 23:03 (EEST)
Ma ei saa sellest põhjendusest aru. Miks me ei peaks rääkima kogukonnast, abielust, teenistusest sõjaväest? Kogukonna moodustavad inimesed, abielluvad inimesed jne.
Muuta tuleks kindlasti, sest praegune pole korrektne. Pakun: "Lesbid, geid, biseksuaalsed inimeed ja transsoolised inimesed (LGBT)". Andres (arutelu) 21. mai 2017, kell 23:56 (EEST)

Millist põhjendust sa silmas pead? Kas seda, et pealkiri võiks rääkida inimestest, mitte nähtusest? Või seda, et pealkirjas peaks olema sees LGBT? Kas pealkirjas oleks võimalik vältida sõna "inimene kordust"? Nt. ... biseksuaalsed- ja transsoolised inimesed. Kas LGBT ei sobiks inimeste ette, kuna ta on akronüüm, mis koosneb juba mainitud sõnadest? Lisaks tuleks siis, et me räägime lühemalt LGBT inimestest ehk pikemalt lesbidest, geidest, biseksuaalsetest ja transsoolistest inimestest.--Taavik27 (arutelu) 22. mai 2017, kell 09:13 (EEST)

Pean silmas seda põhjendust: "Sest me ei räägi näiteks homoseksuaalsuse kogukonnast, abielust, teenistusest sõjaväes jne vaid inimestest. Homoseksuaalsus ei tule kapist välja, inimene tuleb."
Sellisel viisil, nagu Sa ette paned, vältida ei saa. Võiks öelda "Lesbid, geid, biseksuaalid ja transsoolised" või "Lesbid, geid, biseksuaalid ja transsoolised inimesed" või "Lesbid ja geid ning biseksuaalsed ja transsoolised inimesed" või "Lesbid, geid ning biseksualsed ja transsoolised inimesed".
Minu meelest ei saa lühendit vahele panna, sest "inimesed" ei käi näiteks sõna "lesbid" juurde. Andres (arutelu) 22. mai 2017, kell 15:00 (EEST)
Minu segaselt kirjutatud põhjenduse iva oli selles, et see mall ühendab artikleid, mis räägivad inimestest, mitte nähtustest. Muidugi on nende inimeste ja kõikide teemade ühendavaks kriteeriumiks seksuaalne orientatsioon. Sellele vaatamata räägitakse ikkagi inimestest, kellel on X orientatsioon. Näiteks kui me võtame malli alapealkirjad ette: inimestel on seksuaalne orientatsioon, inimestel on ajalugu, kultuur, õigused, ühiskond suhtub inimestesse, eelarvamused ja vägivald on suunatud inimeste vastu. Kui konkreetsemalt rääkida, siis: inimesel võib olla homoseksuaalne orientatsioon, homoseksuaalsetel inimestel on ajalugu, kultuur, õigused, ühiskond suhtub homoseksuaalsetesse inimestesse, eelarvamused ja vägivald on suunatud homoseksuaalsete inimeste vastu. Kui aga rääkida homoseksuaalsusest kui nähtusest, siis sellel ei ole näiteks kultuuri ega õiguseid, eelarvamused ja vägivald ei ole suunatud homoseksuaalsuse kui sellise vaid ikkagi inimeste vastu. Lisaks kui me muudame fookuse inimestelt nähtusele, siis tuleb nimekirjas ruumi teha artiklitele lesbi, gei, biseksuaalsus, transsoolisus, LGBT.
Selline pealkiri: ""Lesbid, geid, biseksuaalid ja transsoolised inimesed (LGBT)"?--Taavik27 (arutelu) 22. mai 2017, kell 16:22 (EEST)
Jah, niisugune pealkiri sobib. Andres (arutelu) 22. mai 2017, kell 18:36 (EEST)
Mul ei ole inimestest rääkiva pealkirja vastu midagi. Sain nüüd põhjendusest aru ka. Andres (arutelu) 22. mai 2017, kell 18:40 (EEST)

Kas mitte ka Q täht ei peaks malli nimes olema?  • • • Kasutaja:Ahsoous • arutelu • 19. mai 2017, kell 19:00 (EEST)

Oleneb. Kõige levinuma versiooni järgi Q-d ei ole (LGBT), kuigi üha enam lisatakse ka Q. Mõnikord lisatakse intersooliste inimeste sümboliseerimsieks I. Kõige hõlmavam variant oleks kasutada hoopis LGBT+, mis hõlmaks sisuliselt kõiki seksuaal- ja soovähemusi, kes võivad LGBT-katuse alla kuuluda (intersoolised, aseksuaalid, queer, otsivad (questinoning) jne). Nii et kui muuta, siis eelistaksin mina lisada lõppu "+".--Taavik27 (arutelu) 19. mai 2017, kell 19:05 (EEST)