Magnetiline vastuvõtlikkus

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Magnetiline vastuvõtlikkus (inglise k. magnetic susceptibility) on füüsikaline parameeter, mis iseloomustab materjalide magnetilisi omadusi sõltuvalt nende võimest tekitada magnetiseeritust välise magnetvälja olemasolul. Ehk iseloomustab see materjalide, sh ka mineraalide ja kivimite magnetilisi omadusi. Üldiselt sõltub kivimite magnetiline vastuvõtlikkus selle mineraloogilisest koostisest ja iga mineraali osakaalust[1]. Magnetilist vastuvõtlikkust kasutatakse eelkõige geoloogias settekihtide korreleerumisel ning viimasel ajal ka keskkonnareostuse uuringutel.

Definitsioon[muuda | muuda lähteteksti]

Magnetiline vastuvõtlikkus on füüsikaline parameeter, mis seostab magnetvälja tugevuse tema poolt indutseeritud magnetiseeritusega

Kuna SI mõõtühikute süsteemis mõõdetakse nii magnetiseeritust kui ka magnetvälja tugevust amprites meetri kohta (A/m), puudub magnetilisel vastuvõtlikkusel SI süsteemis ühik iseloomustades materjali magnetilisi omadusi ruumala suhtes. Sageli normaliseeritakse magnetiline vastuvõtlikkuse väärtus massi suhtes:

=/

Sel juhul on magnetilise vastuvõtlikkuse mõõtühikuks tiheduse pöördväärtus, ehk m3/kg [2]

Magnetiline vastuvõtlikkus ja magnetiline läbitavus[muuda | muuda lähteteksti]

Magnetiline vastuvõtlikkus seob omavahel magnetilist induktsiooni B ja magnetvälja tugevustega H

kus on vaakumi absoluutne magnetiline läbitavus, on materjali magnetiline läbitavus ja on magnetiseerituse vektori suurus.

Seega on magnetiline vastuvõtlikkus on suhteseoses magnetilise läbitavusega

.

Dia-, para- ja ferromagnetism[muuda | muuda lähteteksti]

Ferromagnetiline järjestus
Antiferromagnetline järjestus
Ferrimagnetiline järjestus

Sõltuvalt magnetilise vastuvõtlikkuse väärtusest jagatakse aineid dia-, para- või ferromagneetikuteks. Ainet, mille magnetilise vastuvõtlikkuse väärtus on negatiivne, nimetatakse diamagneetikuks. Kui selline aine asetada magnetvälja, siis indutseerub temas magnetiseeritus, mis on rakendatud väljale vastupidises suunas. Diamagnetiliste ainete magnetilise vastuvõtlikkuse väärtused on väikesed, jäädes üldjoontes vahemikku -1 × 10-6 kuni 0 SI ühikut.

Paramagnetiliste ainete vastuvõtlikkus on nõrgalt positiivne. Paramagneetikutes indutseerub välise väljaga samasuunaline magnetiseeritus ja nende vastuvõtlikkuse väärtused on vahemikus 100 kuni 1000 × 10-6 SI ühikut. Ferromagnetilisi aineid jagatakse kolmeks:

  1. tõelised ferromagneetikud
  2. antiferromagneetikud
  3. ferrimagneetikud

Ferromagnetism[muuda | muuda lähteteksti]

Tõeliste ferromagnetiliste ainete vastuvõtlikkus on positiivne. Kui ferromagnetiline aine asetada magnetvälja, siis indutseerub temas rakendatud väljaga samasuunaline magnetiseeritus. Põhjuseks on ferromagneetikutes esinevad paaritud elektronid, mis tiirlemisel tekitavad dipoole. Välise välja rakendamisel orienteeruvad dipoolid üksteisega paralleelselt nii, et moodustavad ühise magnetmomendiga magnetdomeene. Ferromagneetikute magnetilise vastuvõtlikkuse väärtused on vahemikus 104 kuni 107 × 10−6 SI ühikut.

Antiferromagnetism[muuda | muuda lähteteksti]

Antiferromagnetiliste ainete domeenide orienteeritus on antiparalleelne ning nende magnetiseerituse vektorid taandavad üksteist. Kokkuvõtvalt puudub antiferromagnetilistel ainetel magnetiseeritus.

Ferrimagnetism[muuda | muuda lähteteksti]

Ferrimagnetiliste ainete puhul on tegemist antiparalleelselt suunatud domeenidega, kuid erineva suuna magnetiseerituse vektorid ei ole võrdsed. Seega omandavad ferrimagnetilised materjalid magnetilise vastuvõtlikkuse väärtuse 1 × 10-5 SI ühikut ja käituvad paramagneetikutena.[3]

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. da Silva, A.-C., and Boulvain, F. 2006. Upper Devonian carbonate platform correlations and sea level variations recorded in magnetic susceptibility. Palaeogeography, Palaeoclimatology, Palaeoecology, 240, 373-388 [1]
  2. Evans, M. E., Heller, F. 2003, Enviromental Magnetism Principles and Applications of Enviromagnetics.[2]
  3. Lanza, R. Meloni, 2006, The Earth’s Magnetism An Introduction for Geologists, Springer.[3]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]

Ocean Drilling Program (inglise keeles)