Lorraine Hansberry

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Lorraine Vivian Hansberry (19. mai 1930 Chicago12. jaanuar 1965 New York) oli ameerika näitekirjanik. Ta oli esimene mustanahaline naine, kelle näidendit esitati Broadwayl.

Tema kuulsaim näidend "A Raisin in the Sun" räägib mustanahaliste ameeriklaste elust segregeeritud Chicagos. Näidendi pealkiri on võetud Langston Hughesi luuletusest "Harlem".

Pärast New Yorki kolimist töötas Hansberry ajalehes Freedom. Tema tolleaegne tegevus seondus aafriklaste vabastusliikumisega.

Edu näitekirjanikuna[muuda | muuda lähteteksti]

Näidendi "A Raisin in the Sun" esilavastus toimus Broadwayl 1959. aasta 11. märtsil. Järgneva kahe aasta jooksul tõlgiti näidend 35 keelde ja seda esitati mitmel pool maailmas.

Tema teine näidend, mida lavastati autori eluajal, oli "The Sign in Sidney Brustein's Window". Seda esitati Broadwayl 101 korda ja selle esitamine lõpetati õhtul, mil Hansberry 34-aastasena suri.

Pärand[muuda | muuda lähteteksti]

1973. aastal esilavastus New Yorgis muusikal "Raisin" (libreto Nemiroff, muusika Judd Woldin), mis põhines Hansberry näidendil "A Raisin in the Sun". See võitis ka parima muusikali Tony auhinna. 2004. aastal toodi taas Broadwayle Hansberry näidend "A Raisin in the Sun", mille truppi kuulusid ka Sean Combs, Phylicia Rashad ja Audra McDonald. 2008. aastal tehti sama trupiga televersioon.

Eraelu[muuda | muuda lähteteksti]

1953. aastal abiellus juudist kirjastaja, laululooja ja poliitaktivisti Hansberry Robert Nemiroffiga.

Usuti, et Hansberry oli lesbi. Seda arvamust toetasid kirjutused ta märkmikes ja kirjades. Ta oli geiõiguste aktivist ja kirjutas ka feminismist ja homofoobiast. 1957. aastal kirjutas ta ajakirjale The Ladder. Sel ajal läks ta ka lahku oma abikaasast, kuid nad töötasid jätkuvalt koos edasi. Peale Hansberry surma jätkas Nemiroff tema tekstidega tööd.