Lamba-Ada rannabaar

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Lamba-Ada rannabaar 2009. aastal
Lamba-ada.jpg

Lamba-Ada on rannabaar Vergi külas, mille asutas kohalik algkooliõpetaja Ada Kullerkann[1].

Adal oli nõukogude aja lõpus üle 20 lamba ja selleaegse riigikorra kokkukukkumisel kadus ka võimalus lambaid kolhoosile müüa. Ada otsustas hakata ise lambaid turustama ja teha oma majja, endise Maksim Gorki nimelise kolhoosi kontorisse šaslõkibaari. Aastal 1993 otsustas ta asja teoks teha, visates toast kangasteljed välja ning ostis kohalikust sööklast 5 lauda ja 16 tooli. Tol ajal ei olnud kellelgi asjasse usku ning kõik vaatasid asja nurjumisele määratuna.

Kuid kõigi kiuste hakkas baar edukalt tööle ja rahvale hakkas see meeldima. Ada võttis õhtuti koos oma poja Olaviga kitarrid kätte ja hakkasid enda ja rahva lõbustamiseks rahvalugusid mängima. Tütar Tiia aga haaras tamburiini ja laulis kaasa. Neile, kes sõnu ei teadnud, anti kätte lauluraamatud, et nad peost ikka täiel määral osa saaksid võtta. Kuna lähedal asus Koolimäe näitlejate puhkekeskus, sai baar meelelahutuskohaks ka tuntud eesti näitlejatele. Kuulsus uuest menukohast levis kiiresti ja peagi jäi 20 m² suurune ruum kõigile liiga kitsaks ja nii pidid osad väljas kaasa laulma.

Kuna esimene aasta oli edukas, siis otsustati 1994 ehitada veranda, kus inimesed saaksid värskes õhus istuda, kui enam sisse ei mahu. Sel aastal olid Vergi sadamas "Rummu Jüri" filmi võtted ja nii käis seal baaris palju külastajaid. Mõned filmimehed käisid küsimas, et kas sellises rannaäärses baaris siis suitsukala ei saagi. Baar oli algselt tehtud lammaste turustamiseks, aga kuna lambad hakkasidki otsa saama, siis hakati kohalike käest kala ostma, et seda suitsutada ja baarikülastajatele pakkuda.[2]

Mõned aastad hiljem jäi aga koht ikkagi liiga väikseks ja sai juurde ehitatud juba suurem kõrvalruum ja köögiosa.

Lamba-Ada kõrgaeg oli millenniumivahetusel. Kuna baari miljöö püsis palju aastaid muutumatuna, hakkas rahvas aegamööda mujalt vaheldust otsima ja baari külastatavus vähenes.

2002. aastal suri kopsuvähiga võidelnud Ada, kuid iga nädalavahetuse stiilipidude traditsiooni jätkavad tema lapsed.

2013. aasta suvel lõpetas Lamba-Ada aktiivse tegevuse ja müügi.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]