Kristján Eldjárn

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Kristján Eldjárn
Kristján Eldjárn
3. Islandi president
Ametiaeg
1. august 1968 – 1. august 1980
Eelnev Ásgeir Ásgeirsson
Järgnev Vigdís Finnbogadóttir
Isikuandmed
Sünniaeg 6. detsember 1916
Sünnikoht Tjörn, Svarfaðardalur, Island
Surmaaeg 14. september 1982
Surmakoht Reykjavík, Island
Alma mater Kopenhaageni Ülikool
Islandi Ülikool

Dr Kristján Eldjárn (6. detsember 191614. september 1982) oli aastatel 1968–1980 ametis olnud kolmas Islandi president.

Enne presidendiks saamist[muuda | muuda lähteteksti]

Tema vanemad olid Tjörnis õpetajana töötanud Þórarinn Kr. Eldjárn ja Sigrún Sigurhjartardóttir. Ta õppis Kopenhaageni Ülikoolis arheoloogiat ning õpetas seejärel Islandi Ülikoolis. Seejärel töötas ta õpetajana Akureyri koolis ning Reykjavíki Laevanduskolledžis. Aastal 1945 asus ta tööle Islandi Rahvusmuuseumi, olles seal esialgu kuraator ning aastast 1947 kuni presidendiks saamiseni direktor. Aastal 1957 sai ta oma Islandi paganlikke matuseid käsitleva teadustöö eest doktorikraadi.

Vahemikus 1966–68 juhtis ta sellal vastloodud riigitelevisioonis (Ríkisútvarpið) mitmeid hariva sisuga telesaateid, kus ta näitas publikule mõningaid muuseumist pärit esemeid ja selgitas nende ajaloolist konteksti. Need saated said üpris populaarseks ning tegid temast tuntud ja lugupeetud isiku. Kahtlemata andis just see talle tõuke 1968. aasta presidendivalimistel kandideerimiseks – tal ei olnud seni mingit poliitilist tausta.

Presidendina[muuda | muuda lähteteksti]

1968. aasta valimisi alustas ta "musta hobusena", kandideerides esimeste küsitluste järgi 70% valijate toetusega saadiku Gunnar Thoroddseni vastu. Samas valimistel sai hoopis Eldjárn sarnase toetuse: 92,2% osaluse juures hääletas tema poolt 65,6% valijatest. Uuesti valiti ta presidendiks aastatel 1972 ja 1976, kuid aastal 1980 otsustas ta enam mitte kandideerida, soovides pühenduda täielikult oma elukestvale akadeemilisele tööle. Ta suri vaid kaks aastat hiljem: 14. septembril 1982 riigi pealinnas Reykjavíkis.

Tema presidendiks olemise ajal olid ametis järgmised peaministrid:

Perekond[muuda | muuda lähteteksti]

Kristján Eldjárn oli abielus Ísafjörðuri linnas ärimehe tütrena sündinud Halldóra Ingólfsdóttiriga (1923–2008). Abielust sündis neli last. Nende poeg Þórarinn Eldjárn on üks Islandi kuulsamaid kirjanikke, kes on spetsialiseerunud lühivormidele, kuid kirjutab ka luulet ja romaane. Nende tütar Sigrún Eldjárn on samuti kirjanik ning ka mitmete lasteraamatute illustraator.