Näivtakistus

Allikas: Vikipeedia
(Ümber suunatud leheküljelt Komplekstakistus)
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Suuruse nimetus näivtakistus
Suuruse tähis Z
SI ühiku nimetus oom
SI ühiku tähis Ω (oomega)

Näivtakistus ehk impedants Z on elektriahela kahe punkti vahel perioodilisele siinuselisele vahelduvale elektrivoolule ehk vahelduvvoolule avalduv takistus, mis koosneb kahest põhikomponendist:

  • aktiivtakistus ehk resistants R ‒ iseloomustab elektrienergia muundumist teist liiki energiaks, näiteks soojuseks;
  • reaktiivtakistus ehk reaktants X ‒ iseloomustab elektrienergia perioodilist kadudeta toimuvat muutumist magnetvälja või elektrivälja energiaks ja tagasi elektrienergiaks.
Näivtakistuse vektordiagramm komplekstasandil

Induktiivsete ahelaelementide reaktiivtakistus on induktiivtakistus ja mahtuvuslike elementide reaktiivtakistus on mahtuvustakistus . Seega on impedants sagedusest sõltuv suurus. Seda sagedussõltuvust nimetatakse ka impedantsi sagedusspektriks ehk impedantsi spektriks.

Induktiivtakistust loetakse positiivseks () ja mahtuvustakistust negatiivseks ().

Näivtakistust saab esitada kompleksarvu kujul kas komponentide ja kaudu (graafiliselt ristkoordinaatides) või faasinurga kaudu (polaarkoordinaatides):

kus

on aktiivtakistus (kompleksimpedantsi reaalosa);
on reaktiivtakistus (kompleksimpedantsi imaginaarosa);
on kompleksimpedantsi moodul;
on faasinihkenurk (kompleksimpedantsi argument);
on imaginaarühik;
on naturaallogaritmide alus.

Komponentide kaudu esitamise puhul on moodul (komplekssuuruse absoluutväärtus) Z arvutatav valemiga

.

Faasinurk näitab faasinihet näivtakistusega Z ahelaosale langeva siinuselise vahelduvpinge ja seda ahelaosa läbiva siinuselise vahelduvvoolu vahel. Geomeetriliselt on näivtakistus Z esitatav hüpotenuusina täisnurkses kolmnurgas, mille kaatetiteks on R ja X.

Komplekstakistuse pöördsuurus on kompleksjuhtivus .

Kui kogujuhtivuse ja kogutakistuse moodulite vahel kehtib seos , siis reaalosa ja imaginaarosa jaoks lihtne pöördseos ei kehti, sest aktiiv- ja reaktiivtakistuslike osade ühendusviisid on erinevad: impedantsi puhul on ühendus järjestikune ja kompleksjuhtivuse korral paralleelne.

Otseselt vastab esitusele aktiivtakistuse ja reaktiivtakistuse järjestikühendus. Suurema arvu elementidega lülituste korral või elementide paralleelse ühenduse korral avalduvad R ja X kõikide lülituste elementide parameetrite kaudu ja osutuvad sagedusest sõltuvateks.

Komplekstakistuse parameetrite mõõtmiseks kasutatakse komplekstakistuse mõõtureid.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]