Kodusoomukas

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search

Kodusoomukas (Thermobia domestica) on harjashännaliste seltsi kuuluv putukas.

Välimus[muuda | muuda lähteteksti]

Kodusoomukas on 12 mm pikkune, majasoomukast veidi kogukam, värvuselt pruunikashall, tiivutu ning pikkade tundlatega putukas. Tagakeha tipul paikneb kolm pikka ja kaks lühikest jätket.

Levila[muuda | muuda lähteteksti]

Kodusoomukas elab niisketes ja rohkeid varjevõimalusi pakkuvates elupaikades. Kodusoomukas vajab veidi kuivemat, kuid siiski niisket ja soojemat elupaika, sellepärast pole ta nii laialdaselt levinud. Eestisse on kodusoomukas ilmselt sattunud koos kasutatud riietega.

Elutsükkel[muuda | muuda lähteteksti]

Emane soomukas muneb elu jooksul kuni sada muna, korraga üks kuni kolm. Vast munetud munas on pehmed ja valkjad. Olenevalt temperatuurist kooruvad munadest vastsed 3-6 nädala jooksul.

Järglaste kasvukiirus sõltub keskkonna temperatuurist. Ideaalsetes oludes saab munast koorunud vastsest täiskasvanud soomukas 43 päevaga, kuid mõnel juhul kulub selleks isegi kuni kolm aastat.

Kodusoomukas kestub elu jooksul keskmiselt 50 ja isegi rohkem korda, jättes elupaika kuivanud vastsekestad, mis määrivad riideid. Põrandal puruks hõõrutud kestatükid võivad sissehingamisel tekitada ka allergiat.

Kodusoomukad elavad kuni 3,5 aastat.

Eluviis[muuda | muuda lähteteksti]

Kodusoomukad on vilkad ning väldivad valgust. Päeval peituvad nad pragudesse ja õõnsustesse, kust ilmuvad välja hämaruses. Kodusoomukad liiguvad võimalikult varjatult ning kiiresti, aeg-ajalt peatudes ja otsekui arutledes, millises suunas edasi liikuda.

Valmikud ja vastsed söövad mitmesugust orgaanikat, proteiini- ja valgurikast toitu: paberit, fotosid, karusnahka, orgaanilist mustust ning ka suhkrut.

Soomukad võivad nälgida mitu kuud kuni aasta.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

1. http://www.eestiloodus.ee/artikkel1950_1938.html

2. https://www.rentokil.ee/kahjuriteatmike-koduleht/putukad-ja-amblikud/putukad-pragudes/kodusoomuka-lehekulg/index.html