Kinabalu

Allikas: Vikipeedia
Kinabalu
Kinabalu mägi
Kinabalu mägi
Kõrgus 4101 m [1]
Asukoht Aasia (Malaisia)
Ahelik, mäestik Crockeri ahelik
Suhteline kõrgus 4095 m
Esmavallutamine 1858 Hugh Low ja Spenser St. John
Koordinaadid 6° 4′ 30″ N, 116° 33′ 31″ E
Kinabalu (Malaisia)
Kinabalu

Kinabalu on Malaisia ja Kalimantani (Borneo) saare kõrgeim mägi. Kinabalu kõrgus on 4101 meetrit.[1] Enamik värskemaid allikaid märgib mäe kõrguseks 4095 meetrit ehk 13 435 jalga (Taman Kinabalu, Low`s Peak).

Kalimantan on seetõttu maailma kõrguselt kolmas saar. Temast kõrgemad on üksnes Uus-Guinea (4884 m kõrgune Puncak Jaya) ja Hawaii saar (4205 m kõrgune Mauna Kea).

Kinabalu on geoloogilises mõttes väga noor mägi, tema tipu moodustavad kivimid tardusid kõigest 10 miljonit aastat tagasi. Mägi on vulkaanilise päritoluga ja hakkas kerkima arvatavasti eotseenis või miotseenis, kui laava seal maapinnale tungima ja tardudes järjest kõrgemat mäge moodustama hakkas. Mägi kerkib tänapäevani, kiirusega umbes 5 mm aastas, ehkki laavavoolud on lõppenud.

Pleistotseenis 100 tuhat aastat tagasi oli Kinabalu kaetud igijääga ja tema nõlvadelt langesid allapoole liustikud. Graniidist mäetippe vaadates on liustike kulutustöö jäljed tänapäevani selgelt näha.

Mäe juurde on loodud Kinabalu rahvuspark piirkonna mitmekesise floora ja fauna kaitseks. [1]

Mägironimine[muuda | muuda lähteteksti]

Kinabalu tippu ronimiseks on kaks peamist rada. Esimene algab Kinabalu rahvuspargi keskusest 5,5 km kauguselt Timpohon Gate'ist 1866 m kõrguselt. Teine algab Mesilau looduspargist pisut kõrgemalt kui eelmine, aga läheb üle mäeseljaku, mille ületamisel tuleb tükk maad allapoole ronida, nii et kokkuvõttes on esimest rada mööda minnes tarvis vähem tõuse võtta. Need kaks rada ühinevad umbes 2 km enne Laban Rata puhkemaja. Puhkemaja asub 3270 m kõrgusel merepinnast ja enamik matkajaid jõuab raja algusest sinna 3–6 tunniga. Laban Rata puhkemajas on saadaval kuumad söögid ja joogid, kuum dušš ja küttega toad. Sõidukitega läbitavaid teid sinna ei vii, nii et inimesed peavad sinna kõik oma seljas viima. Kandjad, keda saab ka palgata, tassivad korraga kohale kuni 30 kg. Laban Ratast Kinabalu kõrgeima tipuni läheb 2 km pikkune rada, mille läbimine nõuab 2–4 tundi. Tõusu viimase osa moodustab paljas graniit.

Piisavalt heas füüsilises vormis inimesele ei ole Kinabalu tippu ronimine väga keeruline. Kõige kõrgemale tipule Low's Peakile jõudmiseks ei ole vaja kasutada alpinismivarustust, erinevalt Kinabalu paljudest madalamatest tippudest, kuhu erivarustuseta ei pääse. Seevastu halvas füüsilises vormis inimestele võib tippu jõudmine osutuda ületamatult raskeks.

Vastavalt rahvuspargi reeglitele peab inimesi, kes soovivad Kinabalu otsa ronida, kogu aeg saatma akrediteeritud giid.

Kuigi mägi ei ole väga kõrge, võib selle otsa ronijaid tabada mäehaigus (vt altitude sickness; vuoristotauti). Sel juhul tuleb viivitamatult laskuda madalamale, sest muidu hingamis- ja ülesliikumisraskused järjest süvenevad.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]