Kilingi-Nõmme Gümnaasium

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Kilingi-Nõmme Gümnaasium
Kooli tüüp Gümnaasium
Direktor Erli Aasamets
Õpilasi 335 (2020/2021)
Õpetajaid 33(2020)
Asukoht Kilingi-Nõmme, Saarde vald, Pärnumaa
Aadress Sambla tänav 18
Kooli ajaleht http://kirjatark.net.ee/
Koduleht https://www.kilingi.edu.ee/

Kilingi-Nõmme Gümnaasium (KiNG) on üldhariduskool Pärnumaal Kilingi-Nõmmes.

Praegune peahoone avati 30. septembril 1961 keskkoolihoonena. 1997.–1998. aastal hakati koolihoonet renoveerima, 1998/99. õppeaastal tähistas keskkool 50. aastapäeva, samal ajal vahetus kooli nimi.

Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi hoonetekompleksi kuuluvad peale peahoone endine algklasside maja (nüüd muusikakool), spordihoone, õpilaskodu/raamatukogu ja kaarhall (vana spordihoone). Lisaks on Kilingi-Nõmme Gümnaasiumil staadion.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Saarde hariduselu algus[muuda | muuda lähteteksti]

Esimene Saarde köstrikool avati 1670. aastal, see töötas 3 kuud ja suleti. 1786. aastaks oli Saardes kolm väiksemat ja kolm suuremat kooli, lapsi õppis neis vähe. 1830. aastal asutati Lavi algkool. 1884. aastal sai koolihooneks uus telliskivimaja, mis oli ümbruskonnas sellise väikese koha kohta tol ajal kõige imposantsem koolihoone. 1907. aasta 23. oktoobril pühitseti sisse uus kihelkonna koolimaja, Kilingi-Nõmme II algkool (hilisem nn punane koolimaja ehk Partsi kool). Koolis õppis siis 71 last. 1937. aasta 20. aprillil toimus selles koolis traagiline tuleõnnetus, mille põhjustas põlema läinud filmilint.

Kilingi-Nõmme keskkool/gümnaasium[muuda | muuda lähteteksti]

1945/46. õppeaastal avati 8. klass ja kool nimetati ümber keskkooliks. 1949. aastal lõpetas keskkooli (11. klassi) 1. lend. Õpilaste arvu suurenemise tõttu jäi koolihoone väikeseks ja 1598. aastal hakati rajama uut koolihoonet. Koolihoone (praegune Kilingi-Nõmme Gümnaasium) avati 30. septembril 19611965. aastal valmis uue koolihoone 8 klassiruumiga juurdeehitis. Keskkooli algusaastatel vahetusid direktorid väga tihti. 1956–1973 juhtis kooli Hillar Hanssoo, 1973–1978 Asta Teder, 1978–2011 Aarne Link. 2011. aastast on kooli direktor Erli Aasamets.

Tänapäev[muuda | muuda lähteteksti]

1995. aasta märtsis hakati välja andma koolilehte Kirjatark.

1996. aastast osaleb Kilingi-Nõmme Gümnaasium rahvusvahelises keskkonnasuunitlusega haridus- ja teadusprogrammis GLOBE.

Pärnu maakonna laste laulukonkurss „Kaunim metsalaul” toimub Kilingi-Nõmme Gümnaasiumis igal aastal alates 2006. aastast. Konkursil esitatakse metsa- või loodusteemalisi laule. Konkursil antakse välja kaks peaauhinda, kaunima metsalaulu ja väikese laululinnu auhinnad. 23. jaanuaril 2020 toimunud konkursil osales 70 laululast 17 Pärnu linna- ja maakonna koolist, muusikakoolist ja laulustuudiost.

Alates 2011. aastast on Kilingi-Nõmme Gümnaasium korraldanud rahvaspordiüritust Kolme koolimaja jooks, millega koolipere tähistas koolimaja 50. sünnipäeva. Jooksu distants läheb mööda kunagisest punase koolimaja asukohast ja Lavi koolimajast. Umbes 4,7 kilomeetri pikkune rada on hea läbimiseks nii võistlus- kui rahvasportlastele ning jalutajatele. Igal aastalt on osalejate arv järjest kasvanud.

Kooli hümn[muuda | muuda lähteteksti]

Sõnade autor on Kristi Kuningas, muusika autor Toomas Voll.

Üks kena valge telliskivimaja
on seismas väikse männituka sees
ja läbi aastate ning erineva aja
ta hoolt on kandnud tuleviku eest.
On kooliaeg nii pikk ja vaevarikas,
kuid ilus – sellest hiljem aru saad.
See maja omaseks jääb sulle ikka,
ka siis, kui aastaid juurde kogund sa.
Oma kooli au pean ikka kõrgel,
tean, tööga kaasnema peab hool.
Püüan kasvada niisama sirgeks
kui männid, mille keskel on me kool,
kui männid, mille keskel on me kool,
on me kool.

Õpilaskodu[muuda | muuda lähteteksti]

Kilingi-Nõmme Gümnaasiumi õpilastel on võimalus elada õpilaskodus. Õpilaskodu asub koolimaja vastas, spordihoone ja staadion on sellele väga lähedal ning Kilingi-Nõmme raamatukogu asub samas hoones. Õpilaskodus on olemas köök, puhketuba, avalik Wi-Fi, õpituba koos arvuti kasutamise võimalusega ja koristusruum. Tavalistes tubades on kaks voodit, kapp, kaks öökappi ja kirjutuslaud. VIP-tubades on kolm voodit, kaks kappi, kolm öökappi, kirjutuslaud ja wc koos duširuumiga.

Kirjandus[muuda | muuda lähteteksti]

  • Olev Paukson „Alevikust linnaks, Kilingi-Nõmme 70”
  • Olev Paukson „Tõmbetuultes, Kilingi-Nõmme 1938-1945”
  • Olev Paukson „Loosungid ja lootused, Kilingi-Nõmme 1946-1962”
  • Aita Priedenthal-Manavald „Saarde köstrikoolist Kilingi-Nõmme Gümnaasiumini”

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]