Kiiver-pärlkana

Allikas: Vikipeedia
Kiiver-pärlkana
Kiiver-pärlkana Serengeti rahvuspargis Tansaanias
Kiiver-pärlkana Serengeti rahvuspargis Tansaanias

Kaitsestaatus
Taksonoomia
Riik Loomad Animalia
Hõimkond Keelikloomad Chordata
Klass Linnud Aves
Alamklass Nüüdislinnud Neornithes
Ülemselts Galloanserae
Selts Kanalised Galliformes
Sugukond Pärlkanalased Numidae
Perekond Pärlkana Numida
Linnaeus, 1764
Liik Kiiver-pärlkana
Binaarne nimetus
Numida meleagris
(Linnaeus, 1758)

Kiiver-pärlkana (Numida meleagris) on linnuliik kanaliste (Galliformes) seltsist pärlkana (Numida) perekonnast. Kiiver-pärlkana on oma perekonna ainus liik. Kiiver-pärlkana on levinud Aafrika mandril allpool Saharat, kuid teda on introdutseeritud ka Brasiiliasse, Austraaliasse ja Euroopasse (nt Lõuna-Prantsusmaale).

Taksonoomia[muuda | muuda lähteteksti]

Kiiver-pärlkana ladinakeelse nime liigiepiteet on ühine metsiku kalkuni (Meleagris gallopavo) perekonnanimega, kuna esmased Põhja-Ameerikasse saabujad ajasid linnud lihtsalt segamini.

Liigikirjeldus[muuda | muuda lähteteksti]

Kiiver-pärlkana on suur 53–58 cm pikkune lind, kellel on ümara üldkujuga keha ja väike pea. Kehamass on umbes 1,3 kg. Hundsulestiku värvus on must-hall valgete tähnidega. Nagu ka teistel pärlkanalastel, on kiiver-pärlkana pea sulgeteda, pea kohal asub kollakas või punakas kiiver, silmade ümbrus ning lokutid on sinise ja punase kirjud. Tiivad on lühikesed ja ümarad, saba on samuti lühike. Alamliike eristatakse lokutite ning kiivri kuju, suuruse ja värvi järgi.[2]

Alamliigid[muuda | muuda lähteteksti]

Kiiver-pärlkanal on üheksa tunnustatud alamliiki:

Pilte[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. BirdLife International (2012). "Numida meleagris". Rahvusvahelise Looduskaitseliidu punase nimestiku ohustatud liigid. 2013
  2. Madge and McGowan, Pheasants, Partridges and Grouse ISBN 0-7136-3966-0
  3. Dickinson, Edward C., ed. 2003. The Howard and Moore Complete Checklist of the Birds of the World, 3rd edition. p1039.
  4. Banks, R. C., R. W. McDiarmid, A. L. Gardner, and W. C. Starnes. 2003. Checklist of Vertebrates of the United States, the U.S. Territories, and Canada.