Kiideva

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Kiideva

Elanikke: 35 (31.12.2011)[1] Muuda Vikiandmetes

EHAK-i kood: 3027[2] Muuda Vikiandmetes
Koordinaadid: 58° 47′ N, 23° 33′ Ekoordinaadid: 58° 47′ N, 23° 33′ E

Kiideva on küla Lääne maakonnas Haapsalu linnas Puise poolsaarel.

Enne Eesti omavalitsuste haldusreformi 2017. aastal kuulus küla Ridala valda.

Küla piirneb läänes Puise, loodes Põgari-Sassi, põhjas Koidu ja Tuuru, kirdes Sinalepa ning idas Saardu külade ja lõunas Matsalu lahega.

Kiidevas on paadisadam, tegutsevad 2000. aastal loodud külaselts ning külamuuseum.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Kiideva küla kohta on ajaloos kasutatud ka Kiidepea, Kividepea ja Kiwidepäh nimekuju. Külas on võimalik eristada Kiideva mõisa ümber kujunenud põhjaosa ning Matsalu lahe kaldal asuvat sumbkülaKiideva Kalaküla.

Kiideva elanike traditsiooniliseks tegevusalaks on olnud kalapüük. Pärast kevadise püügihooaja lõppu Väinamerel juuni teisel poolel rändasid Kiideva kalurid Saaremaa lääneosa rannikule rändpüügile, kust naasti septembri lõpuks. Saaremaal peatusid kiidevlased Anseküla, Ninase, Panga, Vaigu ja Võhma külades, sinna ehitati ka suvised eluasemed. 1930. aastatel oli Kiideva Läänemaa kõige olulisemaks kalapüügikeskuseks. 1950. aastatel tegutses kalurikolhoos "Kiideva Kalur", mis liitus 1964. aastal Virtsu Kaluriga.

Kiideva mõisa 19. sajandi lõpul valminud härrastemaja paistab silma omapärase välisviimistluse poolest, milles on kasutatud kalasoomusekujulistest sindlitest voodrit. Kuni 1967. aastani tegutses hoones Kiideva algkool.

Priskuse tornike linnuvaatlejatele Kiideva külas.

Loodus[muuda | muuda lähteteksti]

Kiideva asub Matsalu rahvuspargi territooriumil. Matsalu lahe rannikul paikneb vaateplatvorm, nn Priskuse tornike. Kiidevat ühendab Puise külaga matkarada, mis läbib endiste puisniitude ala Puise metsa.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]