Kehapuue
Kehapuue on tugi- või liikumiselundite kaasasündinud moonutus (anatoomiline puue) või haigus või traumajärgsest tugi- või liikumiselundite või närvikahjustusest tulenev liigutustalitluse puue (lihaste lõtvus, ala- ja ülepinge).
Võimalikud põhjused
[muuda | muuda lähteteksti]Kehapuuded on varieeruv erivajaduste liik, mis sõltub puudeid põhjustanud või põhjustavate traumade ja haiguste raskustest, algusajast ja intensiivsusest. Kehapuue võib tingitud olla üldisest kaasasündinud südamepuudulikkusest, kroonilisest neerupuudulikkusest, omandatud immuunpuudulikkuse sündroomist (OIPS) ehk AIDS-ist, traumaatilisest ajukahjustusest, ajuhalvatusega kaasnevast düsartriast ja seljapuuetest, luustiku haprusest jm.
Avaldumisviis
[muuda | muuda lähteteksti]Kehapuuded avalduvad eelkõige toimetulekupiirangutena. Kõige suurema allrühma moodustavad lapsed, kellel on diagnoositud varajane laste tserebraalparalüüs (PCI), mille puhul on tegemist kesknärvisüsteemi kahjustusega, mis esineb eri vormides ja raskusastmetes. Motoorse kohmakusega kaasneb tihti nägemisruumilise tunnetuse puudulikkus.
Organisatsioonid
[muuda | muuda lähteteksti]Tuntud kehapuudega inimesed
[muuda | muuda lähteteksti]Viited ja allikad
[muuda | muuda lähteteksti]- Jaan Kõrgesaar, Sissejuhatus hariduslike erivajaduste käsitlusse, Tartu Ülikooli Kirjastus, 2002
- Pille Häidkind, Erivajadustega lapsed lasteaias. (Ilmunud kogumikus "Õppimine ja õpetamine koolieelses eas" (toim. E. Kikas, 2008).)