Kazdanga mõis

Allikas: Vikipeedia
Kazdanga mõisa peahoone

Kazdanga mõis (Kazdangas muiža) on mõis Lätis Aizpute piirkonnas Kazdanga vallas Kazdangas. Saksa keeles Katzdangen, ka Kaßdangen.

Mõisa peahoone rajati aastail 18001804 klassitsistlikus stiilis Johann Gottfried Adam Berlitzi projekti järgi. Aastal 1905 põletati mõis maha, aga parun von Manteuffel lasi selle Paul Schultze-Naumburgi projekti järgi taastada. Taastamisel jäljendati väga hoolsalt algupärast hoonet, seda isegi interjööri osas. Esimene maailmasõda laastas taas peahoone, ent see taastati aastail 19251927 uuesti. 1930. aastal kolis majja Kazdanga põllumajandus-kaubanduskool, mis asub seal praegugi. 2009. aastal rajas kool peahoonesse ka muuseumi osa.

Peahoone juurest suundub üle Alokste jõe viiva kivisillani tee, mille ääres asuvad aidad ja Kavaleride maja, mis on veel stiililt barokne. Jõe teisel kaldal asuvad mõisavalitseja maja, tallid, kõrts, veski ja muud kõrvalhooned. Mõisakompleksi juurde kuulub veel rahula.

Pargi planeerimist alustati 18. sajandil. Metsapark kujunes siiski välja 19. sajandil. Pargis asuvad mõisa rahula ja mitu tiiki.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]