Mine sisu juurde

Katastrivald

Allikas: Vikipeedia

Katastrivald (saksa Katastralgemeinde) on Austria, Bosnia ja Hertsegoviina, Horvaatia, Tšehhi, Serbia, Slovakkia, Sloveenia, Hollandi ning Itaalia Lõuna-Tirooli, Trentino, Gorizia ja Trieste provintside omavalitsusüksuste katastriallüksus. Katastrivald registreerib omandiõiguse katastris, mis on register, mis kirjeldab omandiõigust kinnistu piirijoonte järgi.

Habsburgide monarhia Kesk-Euroopa järglasriikides levinud etümoloogia pärineb saksa keelest: Katastralgemeinde (KG; 'katastrivald'), mitmuses Katastralgemeinden, tõlkes itaalia keeles comune censuario või comune catastale, sloveeni keeles katastralna občina, horvaadi keeles katastarska općina. Tšehhi ja slovaki keeltes muudeti ajaloolised nimed (tšehhi katastrální obec, slovaki katastrálna obec) 1928. aastal nimedeks tšehhi katastrální území ja slovaki katastrálne územie ('katastripiirkond' või 'katastriterritoorium'). Ungaris eksisteeris mõiste ja termin (ungari keeles kataszteri község) vaid minevikus.

Roznberki katastrikaart praeguses Brno-Chrlices

1764. aastal alustati keisrinna Maria Theresia korraldusel Habsburgide maade täielikku ülesmõõtmist, mille algatas Keiserliku ja Kuningliku Armee kindralstaap välimarssal Leopold Joseph von Dauni juhtimisel, kes olid saanud teadlikuks usaldusväärsete kaartide puudumisest Seitsmeaastases sõjas. Maria Theresia poeg keiser Joseph II andis 1785. aastal korralduse kogu urbaariumi kasutuselevõtuks omandimaksu jaoks. Praegune kataster valmis pärast Napoleoni sõdu alates 1817. aastast Austria keisri Franz I juhtimisel (Franziszeischer Kataster). Sellest ajast saadik jagunevad Austria (s.o Tsisleitaania) kroonimaad katastrivaldadeks; Ungari (Transleitaania) maadel alustati maamõõtmist 1850. aastal. Vallad kui teatud autonoomiaõigustega haldusallüksused loodi alles pärast 1848. aasta revolutsioone.

Enamik praegustest katastrivaldadest on kunagi olnud iseseisvad kommuunid ja need liideti vallareformide käigus. Neid saab edasi jagada väiksemateks küladeks ja paikkondadeks (Ortschaften). 2014. aastal oli Austrias 7847 katastrivalda. Maa registreerimisel kasutatakse katastrivallas üksuse tunnuseks "KG-Nr" (KG-Nummer ehk number).

Hollandi katastrivaldade (kadastrale gemeenten) süsteem loodi umbes 1830. aastal. Valdade ühendamisel jäävad sageli katastrivallad endiseks, seega võib üks tsiviilvald koosneda rohkem kui ühest katastrivallast; aga katastrivald ei saa kunagi kuuluda rohkem kui ühele omavalitsusele.