Kanuun

Allikas: Vikipeedia
Aserbaidžaani kanuun Cognaci muuseumis (Prantsusmaa)

Kanuun (araabia قانون qānūn, mitmuses qawānīn; kreeka κανονάκι kanonaki; armeenia քանոն khanon; pärsia قانون qānūn; aserbaidžaani qanun; türgi kanun) on näppekeelpillide hulka kuuluv keelpill, mida kasutatakse Lähis-Ida, Kesk-Aasia ja Kagu-Euroopa muusikas. Pilli nimi tuleneb araabiakeelsest sõnast qānūn, mis tähendab 'seadust, normi, seaduspära', ning mis omakorda tuleneb vanakreeka sõnast κανών 'seadus'.

Traditsiooniline kanuunimuusika põhineb araabia helilaadide maqām'ide süsteemil ning kompositsiooni- ja improvisatsioonitehnikal, milles kasutatakse araabia muusikale omaseid helikõrguseid, helimustreid ja viisiarendust.[1]

Kanuun meenutab kujult tsitrit ja eesti kannelt ning on ühest otsast pilli külgede suhtes põiki aheneva kõlakastiga. Kanuuni keeled on tõmmatud üle keeli hoidva roobi ning kinnitatud virblitele.

Arvatakse, et kanuun on Vana-Egiptuse harfi järeltulija ning suguluses ka Vana-Kreeka psalteeriumi, dultsimeri ja meie kandlega.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. Habib Hassan Touma. The Music of the Arabs, p.38, 203, trans. Laurie Schwartz. Portland, Oregon: Amadeus Press, 1996. ISBN 0-931340-88-8

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]