Mine sisu juurde

Kalev (laev 1967)

Allikas: Vikipeedia
EML Kalev
EML Kalev
Teenistuskäik
Saksamaa
Nimi Minerva (M2663)
Ehitaja Kröger-Werft laevatehas, Rendsburg, Saksamaa
Vette lastud 25. august 1966
Teenistuses alates 16. juuni 1967
Teenistuse lõpp 17. veebruar 1995
Teenistuskäik
Eesti
Nimi Kalev
Teenistuses alates 5. september 1997
Teenistuse lõpp juuni 2003
Saatus muuseumlaev
Laeva üldandmed
Klass ja tüüp Frauenlob
Veeväljasurve 246 tonni
Pikkus 37,9 m
Laius 8,2 m
Süvis 2,4 m
Kere antimagnetiline puitkere
Sõsarlaevad Frauenlob, Nautilus, Gefion, Medusa, Vaindlo (Undine), Olev (Diana), Loreley, Atlantis, Acheron
Peamasinad 2 MTU MB 12V 493 TY70 diislid; 2200 hj; 2 sõuvõlli
Kiirus 12 sõlme
Meeskond 24 liiget
Relvastus 1 × 40 mm / LT BOFORS, akustiline, magnetiline ja kontakttraal, miinirajad miinide veeskamiseks

Kalev (pardatähis M414) on Eesti mereväe endine Frauenlob-klassi miinitraaler, mis seisab praegu Eesti Meremuuseumi eksponaadina Lennusadamas.

Laev oli Minerva nime all teenistuses Saksa mereväes 16. juunist 1967 kuni 17. veebruarini 1995. Seejärel anti ta üle Eesti riigile koos sõsarlaevaga Olev. Eestile kingitud miinitraalerid kuulusid varem Saksa 7. miinitraalerite divisjoni Neustadtis Holsteinis. Enne laevade üleandmist Eesti mereväele tehti neile põhjalik remont. Kalevi ja Olevi meeskonnad said Saksamaal kuuekuulise väljaõppe ja ettevalmistuse, et võtta osa miinioperatsioonidest Balti riikide vetes.

14. juulil 1997 anti Kunda sadamas miinitraaler Kalevile pidulikult üle Kunda linna vapp. Linna vapi kandmise õiguse andmise laevale otsustas Kunda linnavolikogu arvestades juba olemasolevaid häid kontakte. Vapi üleandmise tseremoonia ning koostöölepingu allakirjutamine toimus Kunda suvise tähtsündmuse, Kunda merepäevade ajal.

5. septembril 1997 arvati Kalev Eesti mereväe koosseisu, kus oli teenistuses kuni 2003. aasta juunini. Selle aja jooksul kuulus Kalev korduvalt Balti riikide miinitõrjedivisjoni BALTRON koosseisu ning osales nii BALTRONi kui ka muudel rahvusvahelistel õppustel. Oma plaanipärase väljaõppe käigus külastas ta korduvalt ka Kunda sadamat ning õppis tundma Soome lahe sadamaid ja navigatsioonitingimusi Tallinnast ida pool.

Kalevi komandörid on olnud Ilmar Noor, Annes Vainamäe, Indrek Hanson ja Rain Terras.

2004. aasta oktoobrist anti laev üle Eesti Meremuuseumile vastutavale hoiule. Saksamaaga sõlmitud lepingu alusel pidi kaitseministeerium laeva teistele organisatsioonidele üleandmise Saksa kaitseministeeriumiga kooskõlastama. Kaitseministeerium saatis 30. septembril 2004 vastavasisulise taotluse Saksamaa kaitseministeeriumile, kes esitas oma toetava seisukoha järgmise aasta 25. jaanuaril.

Välislingid

[muuda | muuda lähteteksti]