Junga

Allikas: Vikipeedia
Disambig gray.svg  See artikkel räägib laevapoisist; laeva kohta vaata artiklit Junga (laev).

Cabin boy ou mousse 1799.jpg

Junga (ka laevapoiss, tekipoiss) on üldjuhul alaealine laevameeskonna (laevapere) liige, kelle ülesanne laevas on täita vanemate meeskonnaliikmete korraldusi ja omandada õpipoisi meetodil praktilisi kogemusi merendusest ning laevandusest.

Ajalugu ja tänapäev[muuda | redigeeri lähteteksti]

Jungade tegevus laevadel ulatub sajandite taha. Algselt kasutati neid muuhulgas ohvitseride kajutiteenijatena. Mitmed ajaloost tuntud meresõitjad või kõrgemad mereväeohvitserid on alustanud oma laevateenistust jungana. Hilisemal ajal on algatatud noorte varajaseks merenduslikuks ja sõjanduslikuks ettevalmistamiseks ka spetsiaalseid jungade koole, mis on olnud eriti aktuaalsed maailmasõdade aegu.

Tänapäeval on nö ametlikke jungasid laevadel harva. Noortele meresõiduhuvilistele on aga asutatud esmase merenduskogemuste omandamiseks erinevaid huviringe ja organisatsioone, kus on võimalik omandada praktilisi oskusi noortele mõeldud väiksematel õppelaevadel või õppeväljasõitudel. Vastavas organisatsioonis või huvihariduses osalejat nimetatakse ka mõnikord jungaks.

Vaata ka[muuda | redigeeri lähteteksti]