Julia Gorbatšova

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Julia Gorbatšjova[1] (21. juuni 1974 Tallinn[2]25. november 2004 Tallinn) oli Eesti politsei kiirreageerimistalituse konstaabel, kes hukkus, kui hullunud kurjategija võttis ta pantvangi ja lasi ennast õhku. Ta on esimene Eesti naispolitseinik, kes hukkus tööülesannete täitmisel.[3]

Haridus[muuda | muuda lähteteksti]

Ta õppis aastatel 19791991 Tallinna 40. Keskkoolis ja lõpetas 2000. aastal Eesti Põllumajandusülikooli veterinaarmeditsiini erialal.

Hukkumine[muuda | muuda lähteteksti]

22. novembril 2004 kell 2:48 kutsuti politsei Õismäele, Õismäe tee 23 maja juurde. Üks naine teatas, et keegi mees tungis rõdu kaudu tema korterisse ja ähvardas end õhku lasta. Politseinikud meelitasid mehe õue, lootes ta seal kinni pidada, aga kui politseinikud üritasid teda õues kinni pidada, pääses mees pimedas põgenema. Samal ajal saabusid maja juurde lisaüksused. Politseinikele ootamatult ilmus mees uuesti välja. Pimedust ära kasutades, lähenes mees ühele politseiautole, milles istunud politseinikud meest ei märganud ja hõivas selle, võttes Gorbatšova pantvangi.

Politsei piiras auto kiiresti sisse ja nõudis, et mees autost väljuks. Mees omakorda nõudis politseinikelt relvade maha panekut. Kell 3:22 õhkis mees pommi, tappes enda, politseiniku ja taga kongis olnud politsei teenistuskoera. Auto juures olnud politseinikest said kaks raskelt ja üks eluohtlikult vigastada, lööklaine lennutas teised eemale. Kõige raskemalt sai vigastada Gorbatšova 39-aastane paarimees, kelle elu suutsid arstid päästa. Hiljem selgus, et tapja oli 1954. aastal sündinud kodakondsuseta Jevgeni.[4] Hiljem arvas politsei, et mees tahtiski politseinikke rünnata.[5]

Teenistuskoerale Bryanile rajas riik kivist mälestusmärgi. Julia Gorbatšjova sai postuumselt Teeneteristi I klassi[6]. Maetud Tallinna Liiva kalmistule[1].

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. 1,0 1,1 "Haudi. Kalmistute register".
  2. Naispolitseinik hukkus plahvatuses (uuend 21.15)
  3. Julia on esimene hukkunud naispolitseinik
  4. Plahvatuse korraldanud mehe isik on selgunud
  5. End õhkinud mees soovis sihilikult politseinikke rünnata
  6. Kirsti Vainküla (25. november 2005). "«Oma tütart õppisin tõeliselt tundma alles pärast tema surma.»". Õhtuleht. Vaadatud 12.04.2022.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]