Josef Hoop

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Franz Josef Hoop (14. detsember 1895 Eschen19. oktoober 1959 Vaduz) oli Liechtensteini poliitik, aastatel 19281945 Liechtensteini valitsusjuht.

Liechtensteini Maapäev valis Hoopi 4. augustil 1928 riigi uueks valitsusjuhiks. Temast sai Josef Ospelti järel teine Progressiivse Kodanikepartei esindaja sellel ametikohal.

Märtsis 1938 pidas ta läbirääkimisi nii Viinis kui ka Berliinis, et välja selgitada Liechtensteini tulevik pärast Austria okupeerimist natsionaalsotsialistliku Saksamaa poolt. Hitlerilt sai ta kinnituse, et kääbusriik ei paku Saksamaale mingit huvi ja selle liitmist Saksamaaga ei kavandata.

Alates 30. märtsist 1938 juhtis ta koalitsioonivalitsust, kuhu kuulusid nii Progressiivne Kodanikepartei kui ka Isamaaline Liit. Hoopi ajal alguse saanud süsteem, kus valitsuses oli alati esindatud nii valimised võitnud kui ka kaotanud partei, toimis aastani 1997.

Tema valitsus ei teinud kaua aega takistusi juudi päritolu emigrantidele, kes põgenesid Austriast Liechtensteini. Alles Šveitsi valitsuse poliitiline surve sundis ka Hoopi valitsust 1. detsembril 1938 juutide sissesõidu Liechtensteini keelustama.

9. novembril 1944 pikendas Maapäev tema volitusi peaministrina veel kuueks aastaks. Järgmise aasta 3. septembril astus Hoopi valitsus siiski ametist tagasi ja uueks valitsusjuhiks nimetati tema erakonnakaaslane Alexander Frick.

Hiljem oli Josef Hoop Liechtensteini saadik Austrias ja aastatel 19581959 Liechtensteini Maapäeva president. Ta kandis vürstliku õigusnõuniku (Fürstlicher Justizrat) tiitlit.

Tema nime kannab üks tema sünnilinna Escheni tänavatest (Dr. Josef Hoop Strasse).

Eelnev
prints Alfred Roman (kohusetäitja)
Liechtensteini valitsusjuht
19281945
Järgnev
Alexander Frick