Liechtensteini valitsusjuht

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Liechtensteini Vürstiriigi valitsusjuht (saksa keeles Regierungschef des Fürstentums Liechtenstein) on Liechtensteini täidesaatva võimu ehk valitsuse juht. Teda nimetatakse ka Liechtensteini peaministriks, kuid see ei ole ametlik nimetus.

Liechtensteini valitsusjuhi nimetab ametisse riigi parlamendi ehk Maapäeva ettepanekul Liechtensteini vürst. Liechtensteinis ei esitata tavaliselt valitsusjuhiks valimised võitnud partei esimeest, vaid selle partei mõni muu mõjukas liige.

Vastavalt Liechtensteini põhiseadusele võib vürst anda isiklikult valitsusjuhile ülesandeid. Põhiseaduse kohaselt kaasallkirjastab valitsusjuht seadused, samuti vürsti ja regendi määrused ning otsused. Ükski neist ei jõustu ilma valitsusjuhi allkirjata. Valitsusjuht annab ametivande kas vürstile või regendile, teised valitsusliikmed aga temale.

Liechtensteini valitsusjuht juhib valitsuse (Regierung) tööd, kuhu peale tema kuulub veel vähemalt neli valitsusnõunikku (Regierungsrat). Üks valitsusnõunikest on ühtlasi valitsusjuhi asetäitja. Asetäitja nimetatakse sarnaselt valitsusjuhiga parlamendi ettepanekul ametisse vürsti poolt.

Liechtensteini esimeseks valitsusjuhiks oli Josef Ospelt, kes nimetati sellesse ametisse 2. märtsil 1921.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]