Mine sisu juurde

Jokela koolitulistamine

Allikas: Vikipeedia
Jokela koolitulistamine
Kooliõu
Riik Soome
Koht Jokela, Tuusula vald
Kuupäev 7. november 2007
Sihtmärk Jokela keskkool
Liik koolitulistamine
Hukkunuid 8
Vigastatuid 12
Vastutaja(d) Pekka-Eric Auvinen
Motiiv(id) koolikiusamine, misantroopia

Jokela koolitulistamine toimus 7. novembril 2007 Soomes Jokelas, kui 18-aastane Pekka-Eric Auvinen sisenes kooli poolautomaatpüstoliga[1]. Järgnenud tulistamises hukkus 8 ja vigastada sai 12 inimest, seejärel lasi Auvinen endale kuuli pähe ja suri õhtul Helsingi haiglas[2].

See oli Soome ajaloo teine koolitulistamine. 1989. aastal haavas 14-aastane poiss Raumas raskelt kahte kaasõpilast, kes surid hiljem. Vähem kui aasta hiljem toimus järgmine koolitulistamine, kui tulistaja tappis Kauhajokis 10 inimest ja iseenda[3].

Tulistamine[muuda | muuda lähteteksti]

Kell 11.40 sisenes Auvinen kooli ja hakkas tulistama. Politsei sai väljakutse kooli 11:43. Kooli direktor Helena Kalmi käskis õpilastel ja õpetajatel end klassi barrikadeerida ja üritas seejärel Auvineniga läbi rääkida, aga mees lasi ta maha. Hukkus ka kooli meditsiiniõde, kes üritas haavatuid aidata.

Esimene politseipatrull saabus 11.55 ja kell 12.30 piiras maja juba 100 politseinikku, sealhulgas eriüksus Karhu-ryhmä. Kolleegidele tulid appi isegi need politseinikud, kes sel ajal tööl polnud. Politsei üritas tulistajaga läbi rääkida, aga Auvinen vastas tulega. Ükski politseinik viga ei saanud[4].

Tulistamine lõppes 12.24, kui Auvinen lasi endale kuuli pähe. Politsei eriüksus sisenes majja 13.53. Tulistaja leiti 13.54. Politsei otsis ruum-ruumilt läbi kogu koolimaja, aga teisi tulistajaid ei leitud. Auvinen viidi Helsingi Ülikooli Keskhaigla Töölo haiglasse, kus ta kell 22.15 suri[1].

Tulistaja[muuda | muuda lähteteksti]

Tulistajaks osutus 18-aastane sama kooli õpilane Pekka-Eric Auvinen[5]. Ta on sündinud 4. juunil 1989 Tuusulas. Politsei sõnul oli teda koolis kiusatud[6]. Relvaloa oli ta saanud kolm nädalat enne tulistamist.

Reaktsioone[muuda | muuda lähteteksti]

Soome Soome – lipud lehvisid pooles mastis. President Tarja Halonen ja peaminister Matti Vanhanen avaldasid kaastunnet ohvrite vanematele. Hakati arutama, kas relvaseadust tuleks karmistada.

Eesti Eesti – president Toomas Hendrik Ilves avaldas Soomele Eesti rahva nimel kaastunnet.

Island Island – president Ólafur Ragnar Grímsson avaldas Soomele Islandi rahva nimel kaastunnet.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]