John Milne

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
John Milne.jpg

John Milne (30. detsember 185031. juuli 1913) oli Suurbritannia geoloog ja mäeinsener.

Ta töötas 1870. aastatel Newfoundlandis ja Labradoris kaevandustes mäeinsenerina. Aastal 1874 osales ta geoloogilisel ekspeditsioonil Araabia poolsaarel.

Aastal 1876 reisis ta läbi Siberi Jaapanisse, kus töötas 20 aastat mäenduse ja mineraloogia professorina Tōkyō insenerikolledžis. Jaapanis elades hakkas Milne huvi tundma seismoloogia vastu. Pärast 1880. aastal Yokohamat tabanud maavärinat asus ta koos oma Briti kolleegide James Alfred Ewingi ja Thomas Grayga maavärinaid uurima. Milne'i algatusel loodi Jaapanis maailma esimene seismoloogide selts ning asutati ligi tuhat seismoloogiajaama.[1] Aastal 1880 leiutas ta lihtsa konstruktsiooniga, kuid tundliku horisontaalse pendelseismomeetri.

Pärast seda, kui kogu tema varandus 1895. aastal tulekahjus hävis, pöördus John Milne Inglismaale tagasi ning asus koos oma jaapanlannast abikaasaga elama Wighti saarele. Ta veenis teaduste akadeemiat rahastama 20 eri maailma paigus asuva seismoloogiajaama loomist ja varustamist tema loodud seismomeetriga. John Milne'i juhitav seismoloogiajaam Wighti saarel oli järgmise 20 aasta jooksul maailma juhtiv maavärinate uurimise keskus.[2]

Teoseid[muuda | muuda lähteteksti]

  • "Earthquakes and Other Earth Movements" (1886)
  • "The Miners Handbook" (1894)
  • "Seismology" (1898)

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]