Jeruusalemma Rahvusvaheline Kristlik Suursaatkond

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Jeruusalemma Rahvusvaheline Kristlik Suursaatkond on katusorganisatsioon maailma kristlaste kaasamiseks kultuur-poliitilisse liikumisse, mille põhitaotluseks on diplomaatiline tunnustus Iisraeli õigustele Jeruusalemma suhtes.

Jeruusalemma Rahvusvaheline Kristlik Suursaatkond (JRKS) asutati sügisel 1980 ametlikult ristiusklike solidaarsusaktina selleks, et toetada Iisraeli ja juudi rahva õigust Jeruusalemmale. Eestis tegutseb JRKS aastast 1993.

Liikumine kujutab endast suurepärast näidet avaliku diplomaatia ja psühholoogilise sõja vahendite rakendamisest Iisraeli välispoliitiliste eesmärkide elluviimisel ja rahvusvahelise maine kujundamisel.

Ajalooline taust[muuda | muuda lähteteksti]

Liikumine Jeruusalemma Rahvusvaheline Kristlik Suursaatkond (JRKS) loodi pärast seda, kui Iisrael selle püha linna 1980. aastal vastuvõetud seadusega kuulutas oma jagamatuks pealinnaks. Kolmteist aastat varem 1967 oli Iisrael Kuuepäevase sõja käigus hõivanud Ida-Jeruusalemma, mida palestiinlased on sellest hoolimata pidanud ka oma pealinnaks.

Kuna paljud riigid viisid protestiks Jeruusalemma anneksiooni vastu oma saatkonnad Jeruusalemmast ära Tel Avivi, algatas JRKS kristlaste ülemaailmse liikumise, et koguda poolehoidu ja agiteerida Jeruusalemma rahvusvahelise tunnustamise kasuks Iisraeli jagamatu pealinnana.

Jeruusalemma Rahvusvahelise Kristliku Suursaatkonna Eesti Osakond[muuda | muuda lähteteksti]

Jeruusalemma Rahvusvahelise Kristliku Suursaatkonna Eesti Osakond loodi mittetulundusühinguna aastal 1993. Eesti osakonna jt JRSK kohalike algorganisatsioonide liikmeks olemise tingimuseks on kristlikku kogudusse kuulumine ja soov toetada juudi rahvast, olenemata toetuse avaldaja suhtumisest judaismi või tema geograafilisest asukohast.

Eesti kohaliku JRSK osakonna tegevuse sihiks on juudi kultuuri parema mõistmise ja Eesti Vabariigi heade suhete taotlemine Iisraeli riigiga. Osakond peab vajalikuks ka Eesti Vabariigi ametlikku vabandamist Iisraeli ees eestlaste osalemise pärast holokaustis.

Siinne JRSK osakond korraldab koosolekuid juudi usulistel ja Iisraeli riiklikel pühadel, annab välja kirjandust ja teeb koostööd Tallinna Pereraadioga. Eesti teabevälja täiendab tänu JRSK meediatööle iga nädal eetrisse ilmuv saade "Iisrael ja meie", samuti JRSK eestikeelne ajakiri Jeruusalemma Sõnumid, mis ilmub iga kolme kuu tagant alates aastast 1997.

Kohaliku JRSK osakonna juhatuse esimees on Peeter Võsu.

Jeruusalemma Rahvusvaheline Kristlik Suursaatkond asub Tallinnas aadressil Pikk tn 52.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]