Javier Pérez de Cuéllar

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Javier Pérez de Cuéllar (1982)

Javier Pérez de Cuéllar (sündinud 19. jaanuaril 1920 Limas) on endine Peruu diplomaat.

Javier Pérez de Cuéllar oli aastatel 1982–1991 ÜRO peasekretär.

ÜRO peasekretärina[muuda | muuda lähteteksti]

31. detsembril 1981. aastal sai Pérez de Cuéllar Kurt Waldheimi järel ÜRO peasekretäriks ja valiti uuesti teiseks ametiajaks ametisse 1986. aasta oktoobris. Oma kahel ametiajal vahendas ta Falklandi sõja järel läbirääkimisi Suurbritannia ja Argentina vahel ning edendas Contadora grupi jõupingutusi rahu ja stabiilsuse saavutamiseks Kesk-Ameerikas.

Pérez de Cuéllar osales läbirääkimistel Namiibia iseseisvuse saavutamiseks, Lääne-Sahara konflikti lahendamiseks Maroko ja Polisario Rinde vahel, sõltumatust taotlevate Horvaatia sõjajõudude, Jugoslaavia föderaalsete ja kohalike serblaste vägede vahel ning Küprose konflikti lahendamisel. Pérez de Cuéllar juhtis 1986. aastal rahvusvahelist vahekohtukomiteed, kes lahendas Greenpeace'ile kuulunud Rainbow Warriori uputamise intsidenti Uus-Meremaa ja Prantsusmaa vahel[1].

Veidi enne oma teise ametiaja lõppu lükkas ta tagasi ÜRO Julgeolekunõukogu liikmete mitteametliku taotluse vaadata uuesti läbi oma varasem otsus mitte esitada kandidatuuri kolmandaks ametiajaks, mis kestnuks lühendatuna kaks aastat, kuna järeltulija leidmiseks puudus selleks hetkeks konsensus. Kandidaat leiti 1991. aasta detsembri lõpus ja Pérez de Cuéllari teine ​​ametiaeg lõppes 31. detsembril 1991.

Eelnev:
Kurt Waldheim
ÜRO peasekretär
1982–1991
Järgnev:
Boutros Boutros-Ghali

Viited[muuda | muuda lähteteksti]