Jaan Laaman

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti

Jaan Karl Laaman (sündinud 1948) on USAs terrorismis süüdi mõistetud eesti juurtega kurjategija.

Tema pere emigreerus USA-sse siis, kui ta oli alles laps ning ta kasvas üles Roxburys Massachusettsis ja Buffalos New Yorgi osariigis.

1960. aastatel töötas Laaman üliõpilasliikumise Students for a Democratic Society juures ja seisis vastu Vietnami sõjale ja rassismile. Ta abistas noori Black Panther Partyst ja puertoricolaste Young Lordsi tänavajõugust.

1972 arreteeriti ta Richard Nixoni tagasivalimiste peakorteri ja politseimaja õhkimise eest New Hampshire'is ja mõisteti 20 aastaks vangi. Ta vabastati aga juba 1978.

1979 aitasid tema ja Kazi Toure organiseerida Bostonis Amandla Festivali, kus esines ka Bob Marley, toetamaks apartheidi lõpetamist Lõuna-Aafrika Vabariigis.

Laaman arreteeriti taas 1984. aastal koos veel mitme United Freedom Fronti liikmega, keda tunti ka Ohio 7 nime all ning keda juhtis Tom Manning. Teda süüdistati valitsusvastases vandenõus osalemises ja ta mõisteti süüdi viies pommiplahvatuses osalemises, ühes nurjunud pommiplahvatuses osalemises ja kuritegelikus vandenõus osalemises. Talle mõisteti karistuseks 53-aastane vanglakaristus.[1]

Praegu kannab ta vanglakaristust. Tema eeldatav vabastamispäev on 14. november 2038.[2]

Isiklikku[muuda | muuda lähteteksti]

Tal on poeg.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]