Jūjutsu

Allikas: Vikipeedia
Jūjutsu treening ühes Jaapani koolis 1920. aasta paiku

Jūjutsu ([dzjuu.dzjutsu]; jaapani keele kanjimärkides 柔術, hiraganas じゅうじゅつ 'paindlik kunst') on Jaapani päritolu traditsiooniline võitluskunst, mille tehnilisse arsenali kuuluvad mitmesugused võtted alates heidetest ja lukkudest lõpetades käe- ja jalalöökidega.

Jūjutsut on nimetatud ka jiu-jitsuks või ju-jitsuks, mis lähtuvad tänapäevaks vananenud jaapani keele transkribeerimise reeglitest.

Jūjutsu tuntud edasiarendusteks on džuudo (jūdō) ja Brasiilia jūjutsu.

Jūjutsu Eestis[muuda | muuda lähteteksti]

Esimene eestikeelne raamat jūjutsust ilmus 1927. aastal ("Nägematu relv endakaitseks" Tallinn, Täht 1927) ja on koostatud politseiabikomissar Heinrich Tanni poolt. Jūjutsu tehnikatest lähtuv võitlusõpetus oli 1920. aastatest kuni 1940. aastani Eesti Politsei treeningkavades.

Jūjutsu harrastamine sai Eestis uue alguse 1993. aastal, mil kaasaegse Hokutoryu jūjutsu looja Auvo Niiniketo viis siin läbi jūjutsu printsiipidest lähtuvad enesekaitse kursused politseinikele, turvameestele ning tavakodanikele.

Eestis harjutatakse peamiselt Hokutoryu jūjutsut, Hontai Yoshin Ryu jūjutsut ja Brasiilia jūjutsut, lisaks džuudot, mida omal ajal nimetati selle looja järgi Kanō jūjutsuks.