Mine sisu juurde

Ivanava

Allikas: Vikipeedia
Ivanava

[ Ivanava ]
valgevene Іва́нава * / Ivanava *transkriptsioon: Ivanava
vene Иваново (Ivanovo)


Elanikke: 16 172 (1.01.2024)[1] Muuda Vikiandmetes

Koordinaadid: 52° 9′ N, 25° 32′ E
Ivanava (Valgevene)
Ivanava

Ivanava on linn Valgevenes Bresti oblastis, Ivanava rajooni halduskeskus. Linna läbib BrestiPinski raudteeliin.

Linn kandis aastani 1940 nime Janaŭ. Poola keeles on koha nimi Janów, ka Janów Poleski. Kohalikus murdes on linna nimi Janova.

Haridusasutustest on linnas kolm keskkooli ja gümnaasium. Lisaks on seal muusikakool ja spordikool. Raamatukogusid on Ivanavas kolm. Tööstusest on linnas toiduainetetööstus, valmistatakse ehitusmaterjale ja töödeldakse metsa.

Ivanavas on ajaloomuuseum, vaatamisväärsusteks on veel katoliku kirik (1848) ja õigeusu kirik (1901).

Paiga nimi oli algul ilmselt Porchaŭ (Порхаў). Aastal 1465 sai Ivanavast alev, ühtlasi hakkas see kandma Janaŭ nime. Alev kuulus Bresti vojevoodkonda ja Pinski maakonda.

16. mai 1657 rüüstasid Ivanavat kasakad, sel ajal suri seal märtrisurma Andrzej Bobola. Tol ajal kuulus asula Kopaczitele, aga hiljem läks see Šuiskite valdusse.

Alates kolmandast Poola jagamisest aastal 1795 kuulus asula Vene impeeriumi koosseisu. Ivanava hakkas kuuluma Hrodna kubermangu. XIX sajandil said asula omanikeks Oreszkad. Aastal 1884 rajati Ivanava lähedale raudtee, mis aastal 1926 toodi alevile lähemale.

Aastast 1921 oli Ivanava Poola koosseisus, ühtlasi sai asula linnaõigused. Kuni 1940. aastateni rändas suur osa Ivanava mehi mööda ilma ringi, kogudes raha kirikute ehitamiseks. 1939. aastal liideti linn Valgevene NSV-ga. Ühtlasi venestati asula nimi ja sestpeale kannab see tänapäevast nime Ivanava.

Tuntud elanikke

[muuda | muuda lähteteksti]
  • Nikolai Koltšak - Nõukogude väejuht

Välislingid

[muuda | muuda lähteteksti]