Italo Calvino

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
Italo Calvino

Italo Calvino (15. oktoober 1923 Santiago de Las Vegas, Kuuba19. september 1985 Siena) oli itaalia kirjanik ja ajakirjanik.

Ta sündis Santiago de Las Vegases, Havanna eeslinnas. Tema isa Mario Calvino oli troopiliste viljade agronoom ja botaanik, kes õpetas ka põllumajandust ja lillekasvatust, ema Eva Calvino (neiuna Eva Mameli) oli botaanik ja ülikooli professor (abiellumise ajal oli ülikooli nooremõppejõud). Õige pea vanemad pöördusid tagasi Itaaliasse ja ta veetis oma lapsepõlve Sanremos, kus ta lõpetas ka keskkooli.

Teise maailmasõja alguses katkestas ta õpingud ülikooli põllumajandusteaduskonnas ja aastast 1943 võttis ta osa partisaniliikumisest (Garibaldi brigaadide koosseisus). Aastal 1945 suundus ta Torinosse, kus ta tegutses mitmete ajalehtede juures, samuti astub ta Itaalia Kommunistliku Partei liikmeks. Ta pöördub ka tagasi ülikooli, kuid põllumajandusteaduskonna asemel filoloogiateaduskonda, mille lõpetas aastal 1947, kaitstes diplomitööd Joseph Conradi loomingust; pärast ülikooli lõpetamist asus ta tööle kommunistliku ajalehe L'Unità juurde.

Teosed eesti keeles[muuda | muuda lähteteksti]

  • 2012. Kui rändaja talvisel ööl. (Tõlk. Eva Ingerpuu-Rümmel.) (Sari: Ajavaim.) Tallinn: Koolibri.
  • 2000. Palomar. (Tõlk. Tiina Laats.) (Sari: Punane raamat) Tallinn: Tänapäev.
  • 1972. Nähtamatud linnad. (Tõlk. Tiina Laats, Mart Aru, Anne Kalling.) Tallinn: Tallinna Raamatutrükikoda
  • 1971. Parun puu otsas. (Tõlk. Aleksander Kurtna) Tallinn: Eesti Raamat.

Tunnustused[muuda | muuda lähteteksti]