Isokon Building

Allikas: Vikipeedia
Mine navigeerimisribale Mine otsikasti
Isokon Building
Isokon Building

Isokon Building on hoone Londonis Hampsteadis, modernistliku arhitektuuri varane näide Suurbritannias.

Hoone projekteeris arhitekt Wells Coates ja hoone valmis 1934. aastal[1].

Isokon Buildingu tellis disainiettevõte Isokon, mille nimi oli kuni 1931 Wells Coates ja Partnerid. See on 36 korteriga monoliitsest raudbetoonist elumaja, kus ka mööbel oli modernistlik. Ettevõtte omanikud ja juhid olid Jack ja Molly Pritchard, kes ise elasid selles majas katusekorteris. Ettevõte lõpetas tegevuse 1939.

Isokon Building valmis omalaadse ühiselueksperimendina. Enamikul korteritest oli väga tilluke köök, see-eest oli majas suur ühisköök, mis oli ühendatud teiste korrustega pisikese esemete teisaldamiseks mõeldud lifti abil. Ühisköök muudeti 1937 restoraniks Isobar.

Majas on eri aegadel elanud arhitektid Marcel Breuer, Walter Gropius, Arthur Korn ja James Stirling, kirjanik Agatha Christie, kunstikriitik Adrian Stokes, NKVD agent Arnold Deutsch ning teisi loomeinimesi.

1969 ehitati ka Isobar ümber korteriteks. 1972 müüdi hoone Londoni Camdeni linnaosa valitsusele. Pikkamööda maja seisukord halvenes, kuni see 1990. aastatel mitmeks aastaks täielikult maha jäeti.

Isokon Building kanti I klassi kaitsealuse hoonena Inglismaa kultuuripärandi nimekirja. See asetas ta arhitektuuriliselt kõige olulisemate ehitiste hulka Inglismaal. Pärast seda hoone taastati ning seda kasutatakse riigitöötajate, sealhulgas õpetajate ja arstide ametikorteritena.

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "1001 ehitist, mida elu jooksul peab nägema". Tallinn, Varrak 2009, lk 435

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]