Craps

Allikas: Vikipeedia

Craps on täringumäng, mis on üks populaarsemaid kasiinomänge.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Crapsi eelkäija on vana, keeruliste reeglitega Inglise mäng Hazard, mille päritolu on teadmata ja arvatakse, et see võib pärineda Ristisõdade ajast, millele hiljem avaldasid oma mõju Prantsuse hasartmängurid.

Mängu tänapäevase versiooni tõi Ameerika Ühendriikidesse New Orleansis sündinud Prantsuse aadlik ja istanduseomanik Bernard de Marigny, kes elas 19. sajandi alguses Inglismaal, mängides seal Hazardit. Ta lõi sellest lihtsustatud reeglitega versiooni, mida ta nimetas crapaud. Hiljem kasvaski sellest välja craps.

Mängureeglid[muuda | muuda lähteteksti]

Crapsi mängitakse üldiselt püsti seistes, välja arvatud juhul, kui mängija peab istuma tervislikel põhjustel.

Crapsi mängitakse spetsiaalsel mängulaual, kus on kujutatud panustamisvõimalused, millele mängijad saavad panustada. Laud on vannikujuline, umbes 4 meetrit pikk ja 1.5 meetrit lai.

Mängija(d) teevad panuseid kahe täringu veeretamisel tulevate silmade summale, ning veeretavad kordamööda täringuid.

Mängija, kes veeretab parasjagu täringut, on veeretaja (shooter). Veeretajal peab olema tehtud panus kas "Pass Line" või "Don't Pass Bar"ile.

Mängul on kaks faasi - "come out" ja "point". Mänguring algab, kui veeretaja veeretab kahte täringut korraga. Ainult ühe täringu veeretamise korral on vise kehtetu.

  • Kui täringute silmade summa on 7 või 11 ("Natural"), võidavad kõik mängijad, kes tegid panused "Pass"ile ja kaotavad need, kes tegid panused "Don't Pass"ile.
  • Kui täringute silmade summa on 2 või 3 ("Craps"), kaotavad mängijad, kes tegid panused "Pass"ile ja võidavad mängijad, kes tegid panused "Don't Pass"ile.
  • Kui täringute silmade summa on 12 ("Craps"), kaotavad mängijad, kes tegid panused "Pass"ile ja "Don't Pass"ile panuse teinud mängijad on viigis, ning saavad oma panuse tagasi.

Igal juhul on ring lõppenud. Uues ringis veeretab sama veeretaja uuesti.

Kui täringute silmade summa on aga kas 4, 5, 6, 8, 9 või 10, siis läheb mäng teise faasi - "Point" - vastav silmade summa. Krupjee liigutab mängulaual "OFF"-poolel oleva litri vastava Pointi kohale ning pöörab selle ümber "ON"-iks. Kõik tehtud panused jäävad kehtima. Mäng kestab, kuni veeretaja veeretab täringutel kas "Pointi" või seitsme, kõik muud veeretused ei loe ja veeretaja veeretab uuesti. "Pointi" saamiseks ei ole vaja täringutel uuesti veeretada sama kombinatsiooni - kui "Come Out"is veeretas veeretaja täringutel kaheksa (6+2), siis "Pointis" sobivad ka 4+4 ja 5+3.

  • Kui täringute silmade summa on "Point", võidavad mängijad, kes tegid panused "Pass"ile ja kaotavad mängijad, kes tegid panused "Don't Pass"ile. Ring on lõppenud, uues ringis veeretab sama veeretaja uuesti.
  • Kui täringute silmade summa on 7 ("Sevened Out"), siis "Pass"ile panustanud mängijad kaotavad ja "Don't Pass"ile panustanud mängijad võidavad. Ring on lõppenud, kuid uues ringis antakse täringud üle kellaosuti liikumise suunas järgmisele mängijale.