Internetifoorum

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
phpBB tarkvara kasutav internetifoorum
FUDforumi tarkvara kasutav internetifoorum

Internetifoorum on veebipõhine arutelusait, kus inimesed saavad pidada vestlusi postituste abil. Foorumid erinevad jututubadest selle poolest, et postitused on sageli pikemad kui üks lause ning need arhiveeritakse vähemalt ajutiselt.[1] Olenevalt foorumist võib postitamiseks vaja minna ka mõne moderaatori heakskiitu, enne kui postitust näevad teised kasutajad.

Foorumitega käivad kaasas ka spetsiifilised terminid. Näiteks öeldakse ühe vestluse kohta "(jutu)lõim" (thread) või "teema" (topic).

Olenevalt foorumi reeglitest võivad kasutajad postitamiseks olla anonüümsed või registreeritud. Enamikus foorumites ei ole vaja kontosse sisse logida, et näha teiste tehtud postitusi.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Kaasaegsed internetifoorumid on saanud alguse teadetetahvlitelt. Tehnoloogilisest vaatepunktist on foorumite näol tegemist veebipõhiste rakendustega, mis juhivad kasutajate loodud sisu. Varasemaid foorumeid võib kirjeldada kui veebipõhiseid versioone e-kirjade postiloenditest ja/või uudiserühmadest (Usenet newsgroup), mis võimaldavad kasutajatel postitada või kommenteerida teiste postitusi.[2]

Ühed kõige varasemad foorumid olid nii-öelda planeet-foorum süsteemis. Need olid 1970. aastate algul loodud EIES-i süsteem ja KOM-i süsteem.

Üks esimesi foorumeid, mis on ka praegu aktiivne, on Delphi Foorum. See foorum, millel on neli miljonit kasutajat, pärineb aastast 1983.[3]

Mitmeid foorumite tarkvarapakette leidub avalikult internetis ning neid on kirjutatud mitmes erinevas programmeerimiskeeles. Mõned populaarsemad keeled on näiteks PHP, Perl, Java ja ASP. Konfiguratsioone ja postitusi on võimalik hoiustada tekstifailides või andmebaasides. Iga tarkvarapakett sisaldab erinevaid omadusi, alustades kõige elementaarsemast, mis lubavad ainult tekstipõhiseid postitusi, kuni arenenumate pakettideni, mis pakuvad näiteks multimeedia tuge. Paljusid pakette saab lihtsasti integreerida juba olemasolevasse süsteemi.

Struktuur[muuda | muuda lähteteksti]

Foorumit on võimalik jagada erinevatesse kategooriatesse vastavalt teemadele. Nende kategooriate alla kuuluvad alamfoorumid, millel võivad omakorda olla veel oma alamfoorumid. Teemad (ing. k. topic, thread) kuuluvad alamfoorumite kõige madalama taseme alla.[4] Need on kohad, kus kasutajad saavad teha oma postitusi.

Kasutajagrupid[muuda | muuda lähteteksti]

Külalised ja sisselogitud kasutajad jagatakse tihti kasutajagruppidesse. Nende gruppide alusel jagatakse õigusi ja privileege. Näiteks tavakasutaja, kes soovib vaadata suletud teemat, näeb ilmselt teksti, mis ütleb, et tal ei ole õigust sellesse teemasse postitada. Moderaatoril on samas selline õigus olemas.

Registreerimata kasutajaid nimetatakse foorumis külalisteks. Külalistel on tavaliselt juurdepääs kõikidele funktsioonidele, mis ei mõjuta andmebaasi tööd ega saidi turvalisust.

Moderaator[muuda | muuda lähteteksti]

Moderaatorid (lühidalt ainsuses mod) on kasutajad või töötajad, kellele on antud juurdepääs kõikidele postitustele ja teemadele eesmärgiga neid modereerida ning hoida foorum puhtana. Moderaatorid tegelevad ka kasutajate küsimuste ja muredega ning vastavad kaebustele. Tüüpilisemad õigused, mis kaasnevad moderaatoristaatusega, on näiteks teemade ja postituste kustutamine, ühendamine, liigutamine, jagamine, lukustamine, ümbernimetamine, kasutajate kõrvaldamine ning taastamine. Põhiliselt on moderaatorid vastutavad selle eest, et foorum töötaks korralikult ning oleks kasutajatele meeldiv.

Administraator[muuda | muuda lähteteksti]

Administraatorid (lühidalt adminid) tegelevad saidi tehnilise poolega. Nende tööülesannete hulka kuuluvad näiteks kasutajate edendamine moderaatoriks või nende taandamine sellelt positsioonilt. Lisaks peavad administraatorid haldama reegleid, looma sektsioone ning täitma andmebaasiga seonduvaid ülesandeid. Administraatoritel on lisaks sellele ka samad õigused, mis moderaatoritel. Neil on ka õigus teha ülefoorumilisi teadaandeid või muuta foorumi väljanägemist.[5]

Postitus[muuda | muuda lähteteksti]

Postitused on kasutajate loodud sõnumid, mis muuhulgas näitavad kelle poolt ning millal vastav postitus on tehtud. Kasutajatel on tavaliselt võimalus oma postitusi muuta ning kustutada. Postitused tehakse teemadesse, kus need kuvatakse üksteise järel plokkidena. Esimene postitus alustab teemat. Postitused, mis järgnevad esimesele, tehakse eesmärgiga jätkata diskussiooni või vastata teistele vastustele. Klassikaliselt kuvatakse kasutaja informatsioon postitusest vasakul pool asuvas veerus, millele on ette antud kindlad mõõtmed. Postitustel on tavaliselt piirangud, mida mõõdetakse tähemärkides. Sageli peab postitamiseks olema sõnumi sisu vähemalt kümme tähemärki pikk. Alati on olemas postituse pikkusel ka ülemine piir, kuid selleni tavaliselt ei küündita. Valdavalt on see piir seatud kas 10 000, 20 000, 30 000 või 50 000 tähemärgi peale. Foorumid loendavad kasutajate tehtud postitusi. Postituste arv näitab, mitu postitust on vastav kasutaja selles foorumis teinud. Kasutajad, kes on teinud rohkem postitusi, on sageli teiste silmis lugupeetumad, kuid mitte alati.[6] Mõned foorumid kasutajatele nende postituste arvu ei kuva, rõhudes seega postituste kvaliteedile.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

  1. "vBulletin". Vaadatud 03.01.2016.
  2. "Mis on internetifoorum?". Vaadatud 03.01.2016.
  3. "Delphiforums". Vaadatud 08.01.2016.
  4. "Teemad". Vaadatud 03.01.2016.
  5. vBulletin. "Kasutajagrupid". Vaadatud 03.01.2016.
  6. RWenger. "Postitused". Vaadatud 03.01.2016.