phpBB

Allikas: Vikipeedia
phpBB
Kuvatõmmis

phpBB 3.0 vaikimisi installatsioon
Arendaja phpBB Limited
Viimane väljalase 3.3.11 / 22.10.2023 Muuda Vikiandmetes
Kirjutatud keeles PHP
Keeled 55 keeles (sh eesti keel)
Arenduse staatus aktiivne
Litsents GNU General Public License
Veebisait www.phpbb.com

phpBB (lühend nimest PHP Bulletin Board) on vabavaraline ja avatud lähtekoodiga foorumitarkvara, mis on kirjutatud PHP skriptimiskeeles.

phpBB lihtsustab suhtluskeskkonna loomist internetis. Kasutajad ei pea samaaegselt veebilehel olema, et üksteisega suhelda. Foorumisse talletatakse sõnum või sõnumid, millele saab vastata. Selline suhtlusviis on kasulik pikalt arutlemiseks ja argumenteerimiseks, aga sobib ka niisama vestlemiseks. Tarkvara pakub selleks väga ligipääsetavat ja lihtsat süsteemi.

phpBB suurim eelis on avatud lähtekood, mis võimaldab kasutajatel tarkvara kohandada endale sobival moel. Tänu kohandamisvõimalusele on phpBB saadaval mitmekümnes keeles. Teiseks eeliseks on see, et phpBB on tavakasutajale tasuta. Rohkem kui kümne aasta jooksul, mil phpBB on saadaval olnud, on seda kasutanud miljonid kasutajad. phpBB arendajaks on phpBB Grupp, mis asub aadressil phpBB.com; eestikeelse tõlke arendajaks on phpBBeesti.

Mõningad phpBB funktsioonid:

 • Mallide süsteem, mis muudab oma foorumi kohandamise lihtsaks;
 • phpBB tarkvaral on üle 55 toetatud keele;
 • Ühildub mitmesuguste andmebaasidega, seal hulgas MySQL, PostgreSQL, Microsoft SQL Server, Microsoft Access ja Oracle.
 • Lai kasutajaskond, kes pakub tuge ning lisasid ja stiile.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

phpBB sai alguse aastal 2000 James Atkinsoni väikese hobina. Kui uudis sellest levis, lõid ka mitmed teised kampa, et phpBB arendamisel abiks olla. Selle tulemusena nägi sama aasta detsembris ilmavalgust phpBB esimene versioon.

2001. veebruaris algas töö phpBB v2 kallal. Juba suurema meeskonnaga otsustati see nullist uuesti üles ehitada. Aprillis 2002 valmis phpBB v2. Sellest ajast peale on phpBB foorumitarkvara saatnud suur menu. phpBBst oli saanud bränd, mida soovisid kasutada paljud, sealhulgas suured veebifoorumid.

Järgmisel aastal võeti asja juba rahulikumalt. Tehti pisiparandusi, mis päädis phpBB v2.2 avaldamisega. phpBB kolmas versioon pidi ilmavalgust nägema alles aastaid hiljem. Pärast viit aastat kestnud arendust ja lugematuid muudatusi avaldati phpBB3 koodnimega Olympus.

28. oktoobril 2014 tuli välja uus versioon 3.1 Ascraeus. Olympuse tugi lõppes 1. jaanuaril 2017.

phpBB 3.1 Ascraeus[muuda | muuda lähteteksti]

Versioon phpBB 3.1 Ascraeus tuli välja 28. oktoobril 2014. Selle versiooniga tuli juurde palju uusi võimalusi ja tehti vanade funktsioonide parandusi. Juurde tuli automaatne kohandamine eri seadmetega (nutitelefonid, tahvelarvutid jms). Peale dünaamilisuse lisandus kasutajaliidese osa "Teated", kus kasutajatel on võimalik näha, mitu uut teadet on neile saabunud alates eelnevast sisselogimisest, ning millised need teated on (uus privaatsõnum, tsiteerimine, uus postitus järjehoidjasse lisatud teemasse jne). Administraatorite poolel on samuti uusi funktsioone, näiteks "Laiendused", mis on sarnane 3.0 MODide süsteemiga. Laiendustele pääseb ligi oma AJP-s, kui vajutada Kohanda -> Laiendused. Laienduste haldus on phpBB foorumis vahend, mis lubab hallata kõikide laienduste olekut ja vaadata teavet nende kohta. Laienduste üleslaadimisel tuleb need paigaldada serveri "ext" kausta. Täpsema asukoha tee leiab iga laienduse allalaadimise lehelt.

Uus võimalus "Kontakt" on kontaktivorm, mida saab administraator lubada või keelata. Kontaktivormi lubamisel saavad võtta kõik kasutajad ühendust foorumi administraatoriga.

phpBB 3.2 Rhea[muuda | muuda lähteteksti]

7. jaanuaril 2017 ilmus uus versioon koodnimega Rhea. Uuendatud phpBB 3.2 Rhea on ehitatud 3.1 Ascraeusile, mis parandab kasutajate, administraatorite ja arendajate kasutusvõimalusi. Uuenenud BBkoodi parser lisab toetuse EMOJIdele, mida kasutatakse mobiilseadmetes, ning täiendatud on tsiteerimisfunktsiooni. Olemas on täielik tugi PHP 7.0 ja 7.1 versioonile. Suurendati phpBB 3.2 laiendavust[küsitav] ja vähendati arendustööde aega.

Uue installeriga saab tarkvara lihtsalt uuendada, kasutades brauserit või käsurealiidest. Samuti on lisatud uusim reCAPTCHA 2.0, et vähendada rämpsposti.

phpBB 3.2 Rhea

 • Emoji
 • PHP 7 tugi
 • Tsiteeringuid on uuendatud.
 • Lihtsam uuendamine.
 • reCAPTCHA 2.0
 • Täiustatud teated
 • FontAwesome ikoonid
 • Symfony 2.8

phpBB 3.3 Proteus[muuda | muuda lähteteksti]

6. jaanuaril 2020 tuli välja uus versioon koodnimega Proteus.

phpBB Eesti[muuda | muuda lähteteksti]

Kuna phpBB on tasuta ja kergesti vastavalt oma vajadustele kohandatav, on selle ümber tekkinud suur toetajaskond. Veebis leidub palju tugifoorumeid, nii inglise kui ka kohalikes keeltes. Eesti keeles on olemas tugikeskkond phpBBeesti. Peale kasutajatoe leiab sealt lokaliseerituid laade ja laiendusi.

Eestikeelne phpBB sai alguse 2008. aasta märtsis alustas kenno, amphor, pärast seda 2010 domeenireformi käigus suleti veebileht phpbb.ee, mis edasi aastal 2011 taas tehti ets-EE phpBB Eesti foorum. Aastal 2014 tehti taas phpBBeesti nimeline portaal hobi korras koos tõlke andmebaasiga, põhjuseks võib öelda et liiga suurelt ei tasu ette võtta asja. Lisaks sellele võib aeg ka olulist rolli mängida. Alates 2017 tegutseb phpBBeesti phpBB.com alajaotuses.

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]