phpBB

Allikas: Vikipeedia
phpBB
Phpbb3-ccw-logo.png
Kuvatõmmis
Phpbb 3.0 prosilver.png
phpBB 3.0 vaikimisi installatsioon
Arendaja phpBB Limited
Viimane väljalase 3.1.9 / 17. juuli 2016
Kirjutatud keeles PHP
Keeled 51 keeles (s.h eesti keel)
Arenduse staatus aktiivne
Litsents GNU General Public License
Veebisait www.phpbb.com; www.phpbbeesti.com


phpBB (PHP Bulletin Board) on vabavaraline ja avatud lähtekoodiga foorumitarkvara, mis on kirjutatud skriptimiskeeles PHP.

phpBB lihtsustab suhtluskeskkonna loomist internetis. Kasutajad ei pea samaaegselt veebilehel olema, et üksteisega suhelda. Foorumisse talletatakse sõnum või sõnumid, millele saab vastata. Selline suhtlusviis on kasulik pikalt arutlemiseks ja argumenteerimiseks, aga sobib ka niisama vestlemiseks. Tarkvara pakub selleks väga ligipääsetavat ja lihtsat süsteemi.

phpBB suurim eelis on avatud lähtekood, mis võimaldab kasutajatel tarkvara kohandada endale sobival moel. Tänu kohandamisvõimalusele on phpBB saadaval mitmekümnetes erinevates keeltes. Teiseks eeliseks on see, et phpBB on tavakasutajale täiesti tasuta. Rohkem kui kümne aasta jooksul, mil phpBB on saadaval olnud, on see kasutust leidnud miljonite kasutajate poolt. phpBB arendajaks on phpBB Grupp, mis asub aadressil phpBB.com; eestikeelse tõlke arendajaks on phpBB Eesti, mis asub aadressil phpBBeesti.com.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

phpBB sai alguse aastal 2000 James Atkinsoni väikese hobina. Kui uudis sellest levis, lõid ka mitmed teised kampa, et phpBB arendamisel abiks olla. Selle tulemusena nägi sama aasta detsembris ilmavalugst phpBB esimene versioon.

2001. veebruaris algas töö phpBB v2 kallal. Juba suurema meeskonnaga otsustati see nullist uuesti üles ehitada. Aprillis 2002. valmis phpBB v2. Sellest ajast peale on phpBB foorumitarkvara saatnud suur menu. phpBBst oli saanud bränd, mida soovisid kasutada paljud, sealhulgas paljud suured veebifoorumid.

Järgmine aasta võeti asja juba rahulikumalt. Tehti pisiparandusi, mis päädis phpBB v2.2 avaldamisega. phpBB kolmas versioon pidi ilmavalgust nägema alles aastaid hiljem. Pärast viit aastat kestnud arendust ja lugematuid muudatusi saadi asjaga siiski ühelepoole – phpBB3 koodnimega "Olympus" oli avaldatud.

phpBB 3.1 Ascraeus[muuda | muuda lähteteksti]

Uus versioon phpBB 3.1 Ascraeus tuli välja teisipäeval, 28 oktoobril 2014. Antud versiooniga tuli juurde palju uusi võimalusi, ning oli ka parendatuid vanu asju. Uusimaks funktsiooniks on kasutajapoolses osas "Teated", kus kasutajatel on võimalik näha, mitu uut teadet on tulnud eelnevast sisselogimisest, ning millised need teated on. Kas siis uus privaatsõnum, keegi tsiteeris teda, uus postitus järjehoidjasse lisatud teemasse jne. Administraatorite poolel on samuti uusi asju, ning kõige paremaks funktsiooniks on nimelt "Laiendused", mis on sarnane 3.0 MODide süsteemiga. Laiendustele pääseb ligi oma AJP-s, kui vajutada Kohanda -> Laiendused. Laienduste haldus on phpBB foorumis vahend, mis lubab sul hallata kõikide laienduste olekut ja vaadata teavet nende kohta. Laienduste üleslaadimisel pead need paigaldama oma serveri "ext" kausta. Täpsema asukoha tee leiad iga laienduse allalaadimise lehelt.

Samuti ei saa ära märkida uut võimalust "Kontakt". Tegemist on kontaktivormiga, mida saab administraator lubada või keelata. Kontaktivormi lubamisel saavad võtta kõik kasutajad ühendust foorumi administraatoriga.

Lai phpBB tugi- ja toetajaskond[muuda | muuda lähteteksti]

Kuna phpBB on tasuta ja kergesti vastavalt oma vajadustele kohandatav, on selle ümber tekkinud suur tugi- ja toetajaskond, kes kõik soovivad teistele kasutajatele oma jõu ja nõuga abiks olla. Veebis leidub palju tugifoorumeid, nii inglise kui ka kohalikes keeltes. Veebileht phpBBeesti.com on sulle abiks just eesti keeles. Peale kasutajatoe leiab siit ka erinevaid lokaliseerituid stiile ja laiendusi. Eestikeelseid laiendusi on hetkel juba üle 40. Osadel laiendustel tuleb ka tõlkefail automaatselt kaasa, et teha Sinu töö lihtsamaks.

Kommuuni phpBB Eesti ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Kommuun phpBB Eesti alustas juba 2008. aasta märtsis, mil kasutaja nimega Kenno võttis ette vägagi suure mahulise töö - foorumitarkvara phpBB lokaliseerimise. Kenno ja teiste (Amphor jne) koostööga sai phpBB päris korraliku eestikeelse kasutajaliidese. Koos eestindamisega sai alguse ka phpBB eestikeelne tugifoorum, mis asus aadressil phpbb.ee. Tänu Kenno tööle on olnud ka phpBB üks enamlevinumatest tarkvaradest ka Eestis.

Peale seda, kui toimus .ee domeenireform, siis veebruaris 2011 lakkas phpBB.ee töötamast. Juba mõni aeg tagasi oli otsustatud sulgeda phpBB.ee forum. Üritati leida toetajaid, kuid edutult.

Kui foorum oli lõpetanud tegevuse, ning domeen sai vabaks aprilllis, siis kasutaja nimega ets-EE soovis asja üle võtta. Aprill 2011 teisel nädalal saigi foorum üles. Tal oli plaanis luau korralik tugifoorum, kus oleks olnud tõlgete allalaadimiste võimalus, õpetuste nurk, erinevaid alamlehti jpm. Samuti esimestel nädalatel võttis phpBB.ee algne omanik kenno uue omanikuga ühendust, et anda ka vana andmebaas üle. Nii läks vanast phpBB.ee-st toodi üle kõik , mis vähegi võimalik ja kasulik oli. Paraku jäi selle tugifoorumi aeg kahe aasta peale ja suleti. Põhjus oli ajapuudus.

2013. aasta alguse märtsis üritati taas elustada phpBB.ee kommuun, kuid see jäi lühikeseks ja tühjaks. Peale seda 2014. aasta aprillis tuli phpBBeesti.com, mis tegutses algselt phpbb.planet.ee nime all. Nimevahetus toimus augustikuus, mis osteti uus domeen www.phpbbeesti.com.

phpBBeesti.com eestvedamisel sai phpBB 3.1 lokaliseeritud eestikeelde ja päris mitmed antud versiooni laiendused samuti. Kahjuks phpBBeesti.com suletakse 29.02.2016. Põhjusega aeg ja Eesti väiksusega sellist portaali üleval hoida.

Põhjus on samuti ka üsna proosaline teisest küljest, miks kõik üritused on jäänud lühikseks. Nimelt igasugune iseseisev ettevõtmine on seotud teatud kulutustega (domeenitasud, serverirent jt), ning projekti eestvedajatel ei olnud enam tahtmist finatsiliselt sellega jätkata. Samuti nagu eelnevalt mainisin, siis mängib ka suurt rolli Eesti väiksus.

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]