phpBB

Allikas: Vikipeedia
Jump to navigation Jump to search
phpBB
Phpbb3-ccw-logo.png
Kuvatõmmis
Phpbb 3.0 prosilver.png
phpBB 3.0 vaikimisi installatsioon
Arendaja phpBB Limited
Viimane väljalase 3.2.1 / 16. juuli 2017
Kirjutatud keeles PHP
Keeled 55 keeles (s.h eesti keel)
Arenduse staatus aktiivne
Litsents GNU General Public License
Veebisait www.phpbb.com; www.phpbbeesti.net


phpBB (PHP Bulletin Board) on vabavaraline ja avatud lähtekoodiga foorumitarkvara, mis on kirjutatud skriptimiskeeles PHP.

phpBB lihtsustab suhtluskeskkonna loomist internetis. Kasutajad ei pea samaaegselt veebilehel olema, et üksteisega suhelda. Foorumisse talletatakse sõnum või sõnumid, millele saab vastata. Selline suhtlusviis on kasulik pikalt arutlemiseks ja argumenteerimiseks, aga sobib ka niisama vestlemiseks. Tarkvara pakub selleks väga ligipääsetavat ja lihtsat süsteemi.

phpBB suurim eelis on avatud lähtekood, mis võimaldab kasutajatel tarkvara kohandada endale sobival moel. Tänu kohandamisvõimalusele on phpBB saadaval mitmekümnetes erinevates keeltes. Teiseks eeliseks on see, et phpBB on tavakasutajale täiesti tasuta. Rohkem kui kümne aasta jooksul, mil phpBB on saadaval olnud, on see kasutust leidnud miljonite kasutajate poolt. phpBB arendajaks on phpBB Grupp, mis asub aadressil phpBB.com; eestikeelse tõlke arendajaks on phpBBeesti.

Mõningad phpBB funktsioonid:

  • Mallide süsteem, mis muudab oma foorumi kohandamise lihtsaks;
  • phpBB tarkvaral on üle 55 toetatud keele;
  • Ühildub erinevate andmebaasidega, seal hulgas MySQL, PostgreSQL, Microsoft SQL Server, Microsoft Access ja Oracle.
  • Lai kasutajaskond kes pakuvad tuge ning erinevaid lisasi ja stiile.

Ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

phpBB sai alguse aastal 2000 James Atkinsoni väikese hobina. Kui uudis sellest levis, lõid ka mitmed teised kampa, et phpBB arendamisel abiks olla. Selle tulemusena nägi sama aasta detsembris ilmavalugst phpBB esimene versioon.

2001. veebruaris algas töö phpBB v2 kallal. Juba suurema meeskonnaga otsustati see nullist uuesti üles ehitada. Aprillis 2002. valmis phpBB v2. Sellest ajast peale on phpBB foorumitarkvara saatnud suur menu. phpBBst oli saanud bränd, mida soovisid kasutada paljud, sealhulgas paljud suured veebifoorumid.

Järgmine aasta võeti asja juba rahulikumalt. Tehti pisiparandusi, mis päädis phpBB v2.2 avaldamisega. phpBB kolmas versioon pidi ilmavalgust nägema alles aastaid hiljem. Pärast viit aastat kestnud arendust ja lugematuid muudatusi saadi asjaga siiski ühelepoole – phpBB3 koodnimega "Olympus" oli avaldatud.

28. oktoober 2014 tuli välja uus versioon 3.1 - Ascraeus, ning Olympuse tugi lõppes 01. jaanuar 2017.

phpBB 3.2 Rhea[muuda | muuda lähteteksti]

7. jaanuaril 2017 ilmus taaskord uus versioon, koodnimega Rhea. Uuenenud phpBB 3.2 Rhea on ehitatud 3.1 Ascraeusile, mis parandab kasutajate, administraatorite, ning arendajate kasutuskogemust. Uueneud BBkoodi parser lisab otetuse EMOJIdele, mida oled juba kasutanud mobiilsetes seadmetes, uuenenud font awesome lisab retina kvaliteetsed ikoonid prosilverile, ning samuti tsiteerimis funktsiooni on täiendatud. Olemas on täielik tugi PHP 7.0, ning 7.1 versioonidele. Suurendasime phpBB 3.2 laiendavust, samal ajal vähendades arendustööde aega.

Foorumi administraatorid hindavad uut installerit, mis lubab lihtsalt uuendada kasutades oma brauserit või käsurea liidest. Samuti on lisatud uusim reCAPTCHA 2.0, et vähendada rämpsposti Sinu foorumis.

phpBB 3.2 Rhea

  • Emoji
  • PHP 7 tugi
  • Tsiteeringuid on uuendatud.
  • Lihtsam uuendamine.
  • reCAPTCHA 2.0
  • Täiustatud teated
  • FontAwesome ikoonid
  • Symfony 2.8

phpBB 3.1 Ascraeus[muuda | muuda lähteteksti]

Versioon phpBB 3.1 Ascraeus tuli välja teisipäeval, 28 oktoobril 2014. Antud versiooniga tuli juurde palju uusi võimalusi, ning oli ka parendatuid vanu asju. Antud versiooniga tuli ka automaatne kohandamine erinevate seadmetega (nutitelefonid, tahvelarvutid jms). Peale dünaamilisust võiks ära märkida ka kasutajapoolse uue osa "Teated", kus kasutajatel on võimalik näha, mitu uut teadet on tulnud eelnevast sisselogimisest, ning millised need teated on. Kas siis uus privaatsõnum, keegi tsiteeris teda, uus postitus järjehoidjasse lisatud teemasse jne. Administraatorite poolel on samuti uusi asju, ning kõige paremaks funktsiooniks on nimelt "Laiendused", mis on sarnane 3.0 MODide süsteemiga. Laiendustele pääseb ligi oma AJP-s, kui vajutada Kohanda -> Laiendused. Laienduste haldus on phpBB foorumis vahend, mis lubab sul hallata kõikide laienduste olekut ja vaadata teavet nende kohta. Laienduste üleslaadimisel pead need paigaldama oma serveri "ext" kausta. Täpsema asukoha tee leiad iga laienduse allalaadimise lehelt.

Samuti ei saa ära märkida uut võimalust "Kontakt". Tegemist on kontaktivormiga, mida saab administraator lubada või keelata. Kontaktivormi lubamisel saavad võtta kõik kasutajad ühendust foorumi administraatoriga.

Lai phpBB tugi- ja toetajaskond[muuda | muuda lähteteksti]

Kuna phpBB on tasuta ja kergesti vastavalt oma vajadustele kohandatav, on selle ümber tekkinud suur tugi- ja toetajaskond, kes kõik soovivad teistele kasutajatele oma jõu ja nõuga abiks olla. Veebis leidub palju tugifoorumeid, nii inglise kui ka kohalikes keeltes. Tugikeskkond phpBBeesti on sulle abiks just eesti keeles. Peale kasutajatoe leiab siit ka erinevaid lokaliseerituid stiile ja laiendusi. Eestikeelseid laiendusi on hetkel juba üle 100. Osadel laiendustel tuleb ka tõlkefail automaatselt kaasa, et teha Sinu töö lihtsamaks.

Kommuuni phpBB Eesti ajalugu[muuda | muuda lähteteksti]

Eestikeelne phpBB sai alguse 2008. aasta märtsist, ning tõlge on saadaval tänase päevani. Tegutsetud on erinevate haldajate käe all. phpBB.ee alustas kenno-ga, märtsis 2008, siis tegutseti veebiaadressil phpBB.ee. Veebileht oli mitmeid aastaid kenno käe all kuniks .ee domeenide reformini ja aastal 2011 see suleti. Suured tänud selle töö eest ja jõupingutuste eest.

Eestikeelse phpBB eesmärk on pakuda kasutajatele tuge, lokaliseerituid tõlkeid ja õpetusi, mis on saadaval antud tarkvarale.

Suured tänud suurepärase töö eest veelkord:

  • 2008 - 2011: kenno (sh samuti Amphor, Martin);
  • 2011 - 2013: ets-EE;
  • 2013 - 2014: TEADMATA (tegutseti minimaalselt);
  • --
  • 2016 - .......: Exabot (tugifoorumi phpBBeesti.eu haldaja ja phpBBeesti.com ülevõtja);

Kõik õigused tõlkefailidele kuuluvad antud isikutele 2008 - tänase kuupäevani, ning on litsentseeritud ja kaitstud GNU/GPL'iga.

Ühtlasti täname, et olete kasutanud eestikeelset phpBB tarkvara!

Vaata ka[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]